Guterres duyurdu: BM'den 'Gazze' kararı

Antonio Guterres, İsrail'in saldırılarında "her gün erkek ve kız çocuklarının yaralandığı, öldürüldüğü Gazze Şeridi'nin çocuklar için mezarlığa dönüştüğünü" kaydederek, BM (Birleşmiş Milletler) ve ortaklarının, Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'ndeki 2,7 milyon kişi için 1,2 milyar dolarlık insani yardım çağrısı başlattığını açıkladı.

DÜNYA 06.11.2023, 23:53 07.11.2023, 18:08 topcu
Guterres duyurdu: BM'den 'Gazze' kararı

BM Genel Sekreter Guterres, ABD'nin New York şehrinde yer alan BM Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında konuştu.

Guterres, "Gazze Şeridi'ndeki kabus insani bir krizden çok daha fazlası." diyerek, Gazze Şeridi'nde yaşananların insanlık krizi olduğunun altını çizdi.

Şiddetlenen çatışmanın birçok masum yaşamı yok ettiğini ifade eden Guterres, "İsrail güçlerinin kara operasyonları ve süren bombardımanı, sivilleri, sığınakları, kiliseleri, camileri, mülteci kampları ve hastaneler de dahil olmak kaydıyla Birleşmiş Milletler tesislerini vuruyor." diye konuştu.

BM Genel Sekreteri, hiç kimsenin güvende olmadığını vurgulayarak, uluslararası insancıl hukukun açık ve net ihlallerinden büyük endişe duyduğunu ifade etti.

Guterres, "Her gün erkek ve kız çocuklarının yaralandığı, öldürüldüğü Gazze Şeridi, çocuklar için mezarlığa dönüştü." şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri, bir aylık sürede en az 30 senedir herhangi bir çatışmada öldürülenden çok daha fazla basın mensubunun öldürüldüğünü dile getirdi. 

Yaşanan felaketin, insani ateşkes gereksinimini her geçen dakika daha da acil hale getirdiğinin altını çizen Guterres, uluslararası camianın, insanlık dışı kolektif acıya bir son vermek ve Gazze Şeridi'ne insani yardımı önemli oranda artırmak gibi temel ve acil bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Guterres, Birleşmiş Milletler ve ortaklarının, Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'deki 2,7 milyon kişi için 1,2 milyar dolar tutarında insani yardım çağrısı başlattığını açıkladı.

Refah Hudut Kapısı üzerinden Gazze Şeridi'ne ulaştırılan 'yardım damlasının gereksinim okyanusunu' karşılamadığını söyleyen Guterres, geçtiğimiz iki haftada Gazze Şeridi'ne insani yardım taşıyan yalnızca 400'ü biraz aşkın kamyonun giriş gerçekleştirdiğini, 7 Ekim 2023'ten evvel ise bu sayının günde 500 olduğunu belirtti. 

BM Genel Sekreteri, Gazze Şeridi'ne ulaştırılan yardımlara yakıtın dahil olmadığını anımsatarak, yakıt olmadan yaşam destek ünitelerindeki hastalar ile yeni doğmuş bebeklerin ölümle baş başa bırakıldığını dile getirdi. 

Gazze Şeridi'nde su krizinin de meydana geldiğini bildiren Guterres, kanalizasyonların patlayıp hastalık oluşturabileceğine de dikkat çekti. 

Guterres, "Önümüzdeki yol gayet açık. İnsani ateşkes. Derhal şimdi." şeklinde konuştu.

Çatışmanın genişlemesi ve şiddetin artmasından büyük endişe duyduğunu belirten Guterres, Doğu Kudüs dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'nın 'kaynama noktasında' olduğunu söyledi.

Guterres, Gazze Şeridi'nde çoğu aile fertleriyle birlikte yaşamını yitiren 89 UNRWA (BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı) personelinin yasını tuttuğunu sözlerine ekledi.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1.400'ü aşkın İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail’e göre 31 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'deki çatışmalarda hayatını kaybeden asker sayısı 30'a çıkarken, İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 242 İsrailli tutsak bulunuyor. İşgal altında olan Batı Şeria'da da bir İsrail askeri yaşamını yitirdi. 

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 2 bin 641'si kadın, 4 bin 104'ü çocuk olmak kaydıyla 10 bin 22 Filistinli vefat etti, minimum 25 bin kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 158 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivil ile yaralının olduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, Türk-Filistin Dostluk ve El-Ehli Baptist hastanelerini, tahliyeye zorladığı Endonezya ve Kudüs hastanelerinin etrafını vurdu. Saldırılarda çok sayıda kişi can verdi ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri meydana gelen çatışmalarda 61 Hizbullah üyesi ile dört İsrail askeri hayatını kaybetti. 

Yorumlar (0)