Gurbetçiler 'Alman usulü' cenaze defnine isyan etti!

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ölü bir vücuttan bulaşabileceğini doğrularken, Almanya'daki gurbetçiler de koronavirüs nedeniyle ölenlerin defin işlemlerine yeterli hijyen gösterilmemesine isyan etti. Almanya'da cenaze nakil işletmeciliği yapan Türkler yaşadığı zorlukları anlattı: Dinimize uygun usullere göre cenazelerimize izin vermiyorlar. İlgilenmiyorlar aksine kısıtlama getiriliyor.

DÜNYA 15.04.2020, 17:32 15.04.2020, 18:06 Hanife
Gurbetçiler 'Alman usulü' cenaze defnine isyan etti!

Cenaze nakil işletmeciliği yapan Türk gurbetçiler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin Türklerin cenazeleri İslami usullere riayet edilmeden kefensiz bir şekilde Türkiye'ye gönderildiğini ifade etti. 

"Ailelerin üzüntülerini tarif etmek zor"

Almanya´nın Köln ve Dortmund kentlerinde cenaze nakil işletmeciliği yapan Ahmet Uçarat, salgından hayatını kaybeden ailelerinin cenaze ile birlikte gidemediklerini belirterek, "Oldukça değişiklikler var. Bunların en başında ailelerin cenaze ile birlikte gidememeleri. Hayatını kaybeden kişinin yakınlarının üzüntülerini tarif etmek çok zor. En önemli kısmı koronavirüs kapmış kardeşlerimizin buradan hiçbir şekilde dini vecibelerini yapmadan gönderiliyor. Bu bizi de üzmekte, aynı zamanda ailelerini de üzmekte. Ama şu an için yönetmeliklerden dolayı da yapabileceğimiz de bir şey gözükmüyor. Almanya bize destek vermiyor. Koronavirüslü cenazelerin taşıdığımız araçlarımızı dezenfekte etmek suretiyle tamamen hijyenik hale getiriyoruz" dedi.Her cenaze tek araçla taşınıyor

Uçarat, daha önce bir araçla iki ya da dört cenazenin taşındığını ancak koronavirüs nedeniyle her araçta tek cenazenin taşındığını belirterek, "Daha önce bir araçla iki veya dört cenaze götürebilirken koronavirüs ile birlikte sadece tek cenazeyi taşıyabiliyoruz. Onun haricinde taşıma imkanımız mevcut değil. Bundan dolayı da ister istemez büyük maliyetler oluştu" ifadelerini kullandı.

"Hiç beklenmedik zorluklarla karşı karşıyayız"

Cenaze nakil işletmeciliği yapan Mehmet Kara ise, virüs nedeniyle hayatın önemli ölçüde değiştiğini ifade ederek, "Malum olduğu üzere koronavirüsün hayatımıza girmesiyle hayatımızda birçok şey önemli ölçüde değişti. Özellikle cenaze nakillerinde en önemli husus cenazelerin uluslararası dolaşımı idi. Uluslararası uçuşların ve şehirlerarası uçuşların durdurulmasıyla cenazelerin nakillerinde hiç beklenmedik zorluklarla karşı karşıyayız" dedi.

Cenazeler sadece Frankfurt'tan İstanbul'a gönderilebiliyor

Mehmet Kara, cenazelerin sadece Frankfurt´tan ülke dışına çıkabildiğini belirterek, "Her şeyden önce Almanya'daki cenazeler sadece Frankfurt Havalimanı´ndan ve sadece İstanbul'a kadar gidebiliyorlar. Havayolu şirketlerinin uçuşlarını durdurması sebebiyle bizim çevremizde Köln'den, Düsseldorf'dan uçuşlar mevcuttu. Ancak şimdi bütün cenazeler Frankfurt'dan gönderilmek durumunda. Dolayısıyla bizler içinde ek bir külfet ek bir maliyet çıkarmakta. Ayrıca İstanbul’dan Anadolu´ya gidecek olan cenazelerde daha evvel iç hat uçaklarıyla giderken, şimdi İstanbul´dan Anadolu'nun dört bir tarafında cenaze nakil araçlarıyla gitmekte. Ancak bu zorluklar hamdolsun aşıldı. Aşılamayan zorluklar ise insanların ve cenaze yakınlarının yaşadığı acılar" ifadelerini kullandı.

Cenazeler bir "paket" gibi yalnız gönderiliyor

Kara, salgında hayatını kaybedenlerin yakınlarının veda edemediğini ve bunun büyük bir acı olduğunu belirterek, "İnsanların cenazelerine üzülmeleri bir yana, bu süreçte acılarını yaşayamamaları daha da acı bir durum. Çünkü cenaze namazını kılamıyor ve insanlar gelip beraberce veda edemiyorlar. Onun yanında en acısı en üzüntü vereni ise cenazelerini adeta bir ‘paket´ misali memleketlerine tek başına göndermeleri insanımıza çok daha acı vermekte. Başka bir acı da koronavirüs hastalığını taşıyanların cenazelerinin yıkanması da yasaklanmış durumda. Bu şekilde cenazelerimiz yıkanmadan kefenlenmeden, namazı kılınmadan, veda edilmeden maalesef Türkiye gönderilmekteler" dedi.

Yorumlar (0)
15
açık