Güney Kore’nin yardım teklifine Kuzey Kore’den sert tepki

Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik bir adım atılması karşılığında ülkeye para yardımı yapma teklifini iletti. Teklifi yorumlayan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, “Bu teklif saçmalığın zirvesi” dedi. 

DÜNYA 19.08.2022, 14:17 19.08.2022, 14:20 Yıldırım Murathan
Güney Kore’nin yardım teklifine Kuzey Kore’den sert tepki

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki gerginlik devam ediyor. Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerinden rahatsız olan ve bunu bir tehdit olarak gören Güney Kore hükümeti, dikkat çekici bir teklif yaptı. Kuzey Kore’nin nükleer çalışmaları sonlandırmak için bir adım atması halinde ülkeye para yardımı teklif eden Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, bu anlaşmanın bölgeye yeni bir huzur getireceğini vurguladı. 

“Bu cüretkar girişim ülkemiz açısından asla kabul edilemez”

Güney Kore’nin bu teklifi Kuzey Kore yönetimi tarafından sert bir dille eleştirildi. Konuya ilişkin açıklama, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kardeşi Kim Yo Jong’dan geldi. Aynı zamanda ülkesinin ‘Koreler Arası İlişkilerden Sorumlu Yetkilisi’ konumunda bulunan Yo Jong, Güney Kore’nin bu teklifini ‘saçmalığın zirvesi’ olarak tanımladı. Geçmişte de benzer adımlar atıldığını belirten Kim Yo Jong, “Bu cüretkar girişim ülkemiz açısından asla kabul edilemez” şeklinde konuştu. 

“Kuzey Kore yönetimi, bölgedeki füze atışlarına devam ediyor”

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik bir adım atılması halinde, ülkeye ekonomik yardım teklifimizi ilettik. Kuzey Kore yönetimi, bölgedeki füze atışlarına devam ediyor ve bu tüm ülkeler için büyük bir tehdit anlamına geliyor. ABD’nin müttefikleri için planladığı caydırıcılık stratejisinin bu konuda verimli olmasını arzuluyoruz. Bizim Güney Kore olarak tek başımıza Kuzey Kore’nin nükleer adımlarını engelleme planımız yok” demişti. 

Yeol, teklifin detaylarını paylaştı

Kuzey Kore hükümetine sunulan teklife ilişkin de detayları paylaşan Yeol, “Kendilerine ‘Hemen, şu saniye itibariyle nükleer çalışmalarınızı sonlandırın’ demiyoruz. Bizim teklifimiz, nükleer silahlardan arınmaya yönelik ilk adımın atılması içindir. Bunun zamana yayılan bir süreç olacağını hepimiz biliyoruz ve kabul ediyoruz. Eğer Kuzey Kore tarafı bu teklife sıcak bakarsa, şüphesiz tüm bölge ülkeleri için yeni bir umut sayfası açılacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu