Google’dan aşı kararı: Önce maaş kesintisi sonra işten çıkarma

ABD’li teknoloji firması Google, personeline aşı zorunluluğu getirdiğini açıkladı. 18 Ocak tarihine kadar aşı olmalarının zorunlu olduğunu açıklayan şirket, aşı olmayanların ilk başta maaşlarının kesileceğini, ardından işten çıkarılacaklarını duyurdu.

DÜNYA 15.12.2021, 13:56 Ömer Aksan
Google’dan aşı kararı: Önce maaş kesintisi sonra işten çıkarma

ABD merkezli Google, personeline ilişkin Kovid-19 aşı kararını duyurdu.

“Önce maaş kesilecek, sonra işten çıkarılacak”

Şirket,  aşı olmamaları halinde ilk başta personelin maaşlarının kesileceğini, ardından işten atılacaklarını duyurdu.

Alphabet çatısında faaliyetlerini sürdüren Google’ın, çalışanlarına yazılı bir şekilde çalışanlarına ilettiği bildiride; büyük bir bölümü ABD çalışanının, ABD Başkanı Biden'ın yürütme yönündeki emrinden kaynaklı aşı koşulları kapsamına gireceği aktarıldı.

Teknoloji sektörünün önemli bir bölümü, işe dönme planlarını ertelerken, Google ise ofise geri dönmeyi planlıyor.

Ofise dönüş hazırlıkları esnasında aşı zorunluluğu kararı veren firma, çalışanların aşı durumlarını bildirmek, kanıt niteliğinden belgeleri iletmek ve dini ya da tıbbi bir muafiyet amacıyla başvurmak için 3 Aralık tarihine kadar zamanları olduğunu ifade etti.

18 Ocak son tarih

Paylaşılan bildiride, aşılama şartlarına 18 Ocak’a kadar uymayan personelin 30 gün süresince “ücretli idari izne” çıkarılacağına dikkat çekildi.

Bu tarihten sonra Google, henüz aşılanmamış olan personeli 6 aya kadar “ücretsiz bireysel izne” çıkaracağını ve daha sonra işten çıkarılacaklarını aktardı.

Aşı şartı, ofise gelip gelmeme kararından bağımsız

Başkan Biden, ABD’de 100 ya da daha çok çalışanı bulunan şirketlere, 18 Ocak'a kadar çalışanlarının tam olarak aşı olmaları veya düzenli bir şekilde Kovid-19 testlerini yaptırmaları yönünde karar vermişti.

Google bu karar üzerine 150 bini aşkın personelinden, ofise gelip gelmemelerinden bağımsız olarak iç sistemlerine aşı durumlarını yüklemelerini talep etti. 

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu