Göçmenleri taşıyan tekne battı: 13 ölü

İtalya'nın güneybatısındaki Lampedusa Adası yakınlarında düzensiz göçmenleri taşıyan tekne battı. Batan teknedeki 13 düzensiz göçmen hayatını kaybetti.

DÜNYA 07.10.2019, 21:18
Göçmenleri taşıyan tekne battı: 13 ölü

Akdeniz'de Lampedusa Adası yakınlarında alabora olan teknedeki 13 düzensiz göçmen yaşamını yitirdi. 

İtalya Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, İtalya'nın güneybatısındaki Lampedusa'ya 10 kilometre mesafedeyken batan teknedeki 13 kişinin hayatını kaybetti, şu ana kadar 22 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, teknedeki göçmenlerden yaşamını yitirenlerin tümünün kadın olduğu, sahil güvenliğe bağlı birimlerin diğer kayıpların bulunması için arama kurtarma çalışmalarına devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Sivil toplum örgütlerinden alınan bilgiye göre, Tunus'tan hareket ettiği belirtilen teknedeki 8'i çocuk, 30 civarında düzensiz göçmenin de kayıp olduğu düşünülüyor.

Proactiva Open Arms gemisi, 44 düzensiz göçmeni kurtardı

İspanyol sivil toplum kuruluşu Proactiva Open Arms da Malta açıklarında bir ahşap teknede bulunan yaklaşık 44 düzensiz göçmeni kurtardığını açıkladı.

BMMYK (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) sözcülerinden Charlie Yaxley, geçen hafta yaptığı açıklamada, Akdeniz'de bu yıl yaşamını yitiren düzensiz göçmen sayısının bini geçtiğini duyurmuştu.

Charlie Yaxley, geçmişte binlerce insanın canını kurtaran Mare Nostrum projesi kapsamında, Avrupa Birliği'nin (AB) Akdeniz bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerine yeniden başlaması gerektiğini de kaydetmişti.

Akdeniz'de düzensiz göçmen ve STK sorunu 

Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son senelerde Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Söz konusu rotada kurtarma faaliyetlerinde bulunan farklı ülkelerden Sivil Toplum Kuruluşları (STK), kurtardıkları göçmenleri, "insan hakları ihlalleri" ve "güvenlik" gerekçesiyle Trablus'a götürmüyor.

Düzensiz göçmenleri coğrafi olarak bölgeye en yakın güvenli yer olan İtalya ve Malta'ya taşımak isteyen Sivil Toplum Kuruluşları, iki ülkenin bu kişileri kabul etmeye yanaşmaması sebebiyle güçlüklerle karşılaşıyor.

İtalya ve Malta, "son yıllarda çok fazla düzensiz göçmen almaları ve göçmenlerin Avrupa'da dağıtılmasına yönelik AB (Avrupa Birliği) üyesi ülkelerden bekledikleri dayanışmayı görmemeleri" gerekçesiyle, kurtarılan düzensiz göçmenleri reddediyor.

Yorumlar (0)