Genç başbakandan 'haftada 4 gün çalışma' önerisi!

Finlandiya’nın genç Başbakanı Sanna Marin, "haftada dört gün altı saatlik mesailerden oluşan" bir çalışma sistemini hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

DÜNYA 06.01.2020, 10:53 13.01.2020, 13:06
Genç başbakandan 'haftada 4 gün çalışma' önerisi!

Avusturya’da Sebastian Kurz’un yeniden siyaset sahnesine dönmesiyle "en genç ikinci hükümet lideri" olarak anılan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, "çalışma hayatında herkes için bir sonraki adım" olarak nitelediği yeni sistemi hayata geçirmek için çalışmaya başladı.

Sisteme göre, çalışma zamanları haftada dört gün altı saat olacak.

"İnsanlar, yaşamın diğer yönlerine daha çok vakit ayırmayı hak ediyor"

Marin, "İnsanların ailelerine, sevdiklerine, hobilerine ve kültür gibi yaşamını diğer yönlerine daha fazla vakit ayırmayı hak ettiklerine inanıyorum. Finlandiya vatandaşlarının daha az çalışmasına izin vermek önemli. Mesele, kadınca bir tarzla yönetmek değil, seçmenlere yardım sunmak ve sözlerinizi tutmakla ilgili" diye konuştu.

Sosyal Demokrat Parti'nin Lideri Sanna Marin, Ulaştırma Bakanı görevini üstlendiği dönemde de daha kısa çalışma sürelerini dile getiriyordu.

Avustralyalı şirket Versa dört gün çalışma sistemini uyguluyor 

Reklam ve pazarlama şirketi Versa da haftada dört gün çalışma sistemini uygulayanlar arasında bulunuyor. Versa çalışanları hafta sonunun yanında Çarşamba günleri de izin yapıyor. Şirket, bu şekilde kâr oranlarının yüzde 300 arttığını iddia ediyor.

Rusya'da da Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı, verimi artırmak için yürürlüğe koyulması planlanan "haftada dört gün çalışma sistemi" test edilebilir.

Microsoft'ta verimlilik yüzde 40 arttı

Önceki yıl kasım ayında teknoloji devi Microsoft’un Japonya şubesi bir ay boyunca yaptığı denemede çalışanlarına haftada üç gün izin vermiş, denemenin ardından verimliliğin yaklaşık yüzde 40 arttığı göze çarpmıştı.

Yorumlar (0)
17
kapalı