Gazze’de korkunç detay: 1 milyon sivil ölümle karşı karşıya kalacak

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, yaptığı açıklamada “Gazze'de nüfusun yarısının, 1 milyondan fazla insanın temmuz ayı ortasına kadar ölüm ve açlıkla karşı karşıya kalması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

DÜNYA 13.06.2024, 09:33 Şeyda Gül
Gazze’de korkunç detay: 1 milyon sivil ölümle karşı karşıya kalacak

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik 250 gündür devam eden saldırılarına ilikin açıklamalarda bulundu. “G7 yarın İtalya'da toplanırken Sudan, Gazze ve ötesindeki çatışmalar kontrolden çıkmış durumda” diyen Griffiths, savaşın milyonlarca insanı açlığın eşiğine getirdiğini söyledi. Griffiths, “İnsanlar halihazırda açlıktan ölürken, kıtlık ilan edilmesini sadece teknik ayrıntılar engelliyor” şeklinde konuştu.

G7 liderleri bunu durdurmaya yardımcı olmak için nüfuzlarını kullanmalıdırlar

21. yüzyılda kıtlığın önlenebilir bir bela olduğunu ifade eden Griffiths, G7 liderlerinin bunu durdurmaya yardımcı olmak için nüfuzlarını kullanabileceğini ve kullanmaları gerektiğini ifade etti. Harekete geçmeden önce resmi bir kıtlık ilanını beklemenin yüz binlerce insan için bir ölüm cezası ve ahlaki bir rezalet olacağını kaydeden Griffiths, çatışmaların Mali'den Myanmar'a kadar dünyanın pek çok köşesinde açlığı körüklediğini aktardı. Hiçbir yerde eylemsizlik ile yok olma arasındaki seçim Gazze ve Sudan'da olduğu kadar net olmadığını dile getiren Griffiths, “Gazze'de nüfusun yarısının, 1 milyondan fazla insanın temmuz ayı ortasına kadar ölüm ve açlıkla karşı karşıya kalması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Dünya, Gazze ve Sudan'daki sivilleri açlıktan öldüren savaş makinelerini beslemeyi bırakmalıdır

İnsani yardımların milyonlarca insanı hak ettikleri yaşamdan mahrum bırakan çatışmalara çözüm olmadığını vurgulayan Griffiths, G7 ülkelerinin yardım kuruluşlarının ihtiyacı olan tüm insanlara ulaşabilmesi için sahip oldukları önemli siyasi gücü ve mali kaynaklarını derhal devreye sokması gerektiğini savundu. Ancak her şeyden önemlisi, dünya Gazze ve Sudan'daki sivilleri açlıktan öldüren savaş makinelerini beslemeyi bırakması gerektiğini anlatan Griffiths, “Bunun yerine insanlara geleceklerini geri verecek diplomasiye öncelik vermenin zamanı geldi ve yarın G7 dümende olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)