Gazze'nin kuzeyinde 'süreli ateşkes' kararı

Beyaz Saray, İsrail'in abluka altında olan Gazze'nin kuzeyinde yer alan sivillerin çıkışı için saldırılara her gün dört saat ara vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

DÜNYA 09.11.2023, 20:01 topcu
Gazze'nin kuzeyinde 'süreli ateşkes' kararı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki sivillerin bölgeden ayrılabilmeleri için saldırılara verilecek her dört saatlik aranın İsrail tarafından üç saat evvelden bildirileceğini kaydetti.

Araların insani yardımların gereksinimi olan bölgelere ulaştırılmasına ve Filistin halkının 'zarar görmeden bölgeden çıkmalarına' imkan tanıyacağını iddia eden John Kirby, "Son günlerde, özellikle de sivillerin çatışmalardan uzak olan çok daha güvenli bölgelere gitmelerine yardımcı olmak bakımından doğru yönde alınmış bir karar." diye konuştu.

Kirby ayrıca, İsrail'in dört saatlik aralar süresince bahse konu bölgelerde herhangi bir askeri operasyon düzenlemeyeceğini kendilerine ilettiğini dile getirdi.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 352’si asker 1.400'ü aşkın İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 2 bin 918'ü kadın, 4 bin 412'si çocuk olmak kaydıyla 10 bin 812 Filistinli vefat etti, minimum 26 bin 905 kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 175 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivil ile yaralının olduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, Türk-Filistin Dostluk ve El-Ehli Baptist hastanelerini, tahliyeye zorladığı Endonezya ve Kudüs hastanelerinin etrafını vurdu. Saldırılarda çok sayıda kişi can verdi ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri meydana gelen çatışmalarda 63 Hizbullah üyesi ile dört İsrail askeri hayatını kaybetti. 

Yorumlar (0)