Gazze'deki savaşta 37'nci gün! DSÖ: "Şifa Hastanesi ile irtibatımız kesildi"

Gazze'deki savaşta 37'nci gün girildi. İsrail, Gazze Şeridi'ni havadan ve karadan bombalamaya devam ediyor. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında ölen ve yaralanan kişi sayısını açıkladı. DSÖ Genel Direktörü, Şifa Hastanesi ile irtibatlarının kesildiğini bildirdi.

DÜNYA 12.11.2023, 09:29 Hakan Öksüz
Gazze'deki savaşta 37'nci gün! DSÖ: "Şifa Hastanesi ile irtibatımız kesildi"

7 Ekim sabahı Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından İsrail'e yönelik başlatılan Aksa Tufanı saldırısı, dünya kamuoyunun gündemine oturdu. Hamas'ı ortadan kaldırma bahanesiyle Gazze'deki sivillerin üzerine bomba yağdıran İsrail, şimdiye kadar 11 bin 78 Filistinliyi öldürdü. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, 4 bin 506 çocuğun öldüğü saldırılarda yaralanan kişi sayısının 27 bin 490 olduğunu açıkladı.

Hamas'ın elinde 239 İsrailliyi rehine var

Hamas'ın saldırılarında ise 1200'den fazla İsrailli öldü. İsrail'de ölenlerden 354'nün asker olduğu bildirildi. Hamas saldırılarında 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı kaydedildi. Kassam Tugayları'nın 239 İsrailliyi rehine olarak tuttuğu aktarıldı. Tel Aviv yönetiminin, tüm rehineler serbest bırakılana kadar Gazze'yi bombalamayı sürdüreceği belirtildi.

Hastaneler, İsrail'in hedefinde

Okul, kilise, cam ve sivil yerleşim bölgelerine bomba yağdıran İsrail, hastaneler ile sağlık merkezlerini de hedefine aldı. Binlerce yaralı ile hastanın tedavi edildiği bölgedeki en büyük sağlık tesisi olduğu bilinen Şifa Hastanesi'nin önündeki ambulans konvoyunu bombalayan İsrail, bunun yanı sıra el-Ehli Baptist, Nasr Çocuk ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini de vurdu.

DSÖ Genel Direktörü: "Hastanenin çevresi tanklarla sarıldı"

Dünya Sağlık Örgütü'nden Gazze'de Şifa Hastanesi ile ilgili bir açıklama geldi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Şifa Hastanesi ile bağlantılarının kesildiğini kaydetti. Hastanenin çevresinin tanklarla sarıldığını bildiren DSÖ Genel Direktörü, "Kaçmak isteyenlere ateş açılıyor. Gelişmelerden endişeliyiz. Acilen ateşkes ilan edilmeli. Yaralı ve hastaların tahliyesi sağlanmalı." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)