Gazze'deki savaşta 32. gün: Mahmud Abbas'ın Konvoyuna Saldırı!

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, savaşın 32. gününde Şifa Hastanesi önünde basın toplantısı yaptı. Şimdiye kadar öldürülenlerin sayısının 10 bini geçtiğini kaydeden Kudra, son duruma ilişkin bilgiler verdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın konvoyuna ise 'Ebu Cendel Oğulları' tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda Abbas yara almazken bir koruma yaralandı.

DÜNYA 07.11.2023, 09:25 07.11.2023, 18:03 Hakan Öksüz
Gazze'deki savaşta 32. gün: Mahmud Abbas'ın Konvoyuna Saldırı!

7 Ekim'de Hamas'ın saldırısıyla başlayan Gazze'deki çatışmaların 32. gününe girildi. İsrail ordusunun bomba yağdırdığı Gazze, toplu mezara dönüştü.

Mahmud Abbas'ın Konvoyuna Saldırı!

Dünya ajanslarının 'Son dakika' koduyla geçtiği gelişmeye göre Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın konvoyuna saldırı düzenlendi. Saldırıda bir koruma yaralanırken olayı 'Ebu Cendel Oğulları' grubu üstlendi.

Abbas'a 24 saat süre

Batı Şeria'da Filistin güvenlik teşkilatı içinde örgütlü olduğu öne sürülen Ebu Cendel'in Oğulları adlı örgüt, Mahmud Abbas'a İsrail'e karşı harekete geçmesi için dün 24 saat süre verdi. Sürenin bitmesiyle beraber Abbas saldırıya uğradı.

Hamas'tan Dikkat Çeken Rehine Açıklaması

Hamas'ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları, Telegram üzerinden yaptıkları açıklamada yabancı uyruklu 12 rehineyi serbest bırakmaya hazır olduklarını ancak İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki kara müdahalesinin buna engel olduğunu duyurdu.

Hamas Saatler Önce Rehine Şartını da Açıklamıştı

Türkiye saatiyle 14.08 de BBC’ye konuşan Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk, örgütün İsrail'de 7 Ekim'de düzenlediği saldırılarda sivilleri öldürdüğünü reddetti. Sadece zorunlu askerlik yapanların hedef alındığını belirten Ebu Merzuk, Hamas'ın kadınlara, çocuklara ve sivillere saldırı düzenlemediğini söyledi.

Merzuk, 'rehineleri serbest bırakacağız ama önce çatışmalar durmalı' dedi. Ebu Merzuk ise 'misafir' olarak nitelendirdiği rehinelerin isim listesinin elinde olmadığını, çoğunun nerede olduğunu bilmediğini, rehinelerin 'farklı fraksiyonlarca' tutulduğunu söyledi.

Ebu Merzuk, 'İsrailliler çatışmalara son verirse, rehineleri Kızılhaç’a verebiliriz' dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçici ateşkesten önce tüm rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini söylemişti.

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı olan Ebu Merzuk’un İsrail ile savaşın nasıl gelişeceği ve rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik müzakerelerin nasıl yapılacağı konularında önemli rol oynaması bekleniyor.

Can Kaybında Son Durum

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, kentteki son duruma ilişkin bilgileri aktardı.

Son 24 saatte İsrail tarafından 306 kişinin öldürüldüğünü kaydeden Eşref el-Kudra, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bin 328'e çıktığını duyurdu. Saldırılarda 4 bin 237 çocuk öldü. Yaralı sayısı 25 bini aştı. 

2 bin 350 kişi kayıp, 192 sağlık çalışanı öldürüldü

Şifa Hastanesi'nde basın toplantısı yapan Kudra, "7 Ekim'den bu yana gerçekleşen saldırılarda enkaz altında 2 bin 350 kişi kaldı. Bu kayıp kişilerden 1300'ü çocuk. Gazze'ye gerçekleştirilen saldırılarda sağlık hizmetlerinin özellikle hedef alındığını görüyoruz. Şimdiye kadar 192 sağlık çalışanı hayatını kaybetti. 32 ambulans, bombaların hedefi oldu. 32 sağlık ocağının yanı sıra 16 hastane hizmet dışı kaldı." ifadelerini kullandı.

Hastaneler hedefte

Kudra'nın aktardığı bilgilere göre Gazze'deki Göz Hastanesi, er-Rantisi ile kentteki tek psikiyatri hastanesi, İsrail tarafından vuruldu. Aralarında çocuk ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu 8 kişi öldü. Er-Rantisi Hastanesindeki güneş enerjisi panellerinin vurulması, hastanedeki 7 bin kişinin hayatını tehlikeye attı. 


Gazze'deki Psikiyatri Hastanesi'nde büyük hasar oluştu

Gazze'de Yerinden Edilenlerin Sayısı 1.5 Milyona Yaklaştı

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde yerinden edilenlerin sayısının 1,5 milyona yaklaştığını duyurdu.

ABD Askerlerinin Bulunduğu Üsse Saldırı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Terörle Mücadele Birimi tarafından yapılan açıklamada, Uluslararası Erbil Havaalanı’nda ABD askerlerinin bulunduğu askeri üsse iki kez İHA saldırısı düzenlendiği belirtildi.

İlk saldırıda kullanılan 2 İHA’nın havada imha edildiği kaydedilen açıklamada, ikinci saldırıda kullanılan diğer İHA’nın ise hedefe ulaşmadan düştüğü kaydedildi.

Saldırı sonrası Erbil Havaalanı’ndan yapılan uçuşlar geçici olarak askıya alınırken, ABD Erbil Başkonsolosluğu’nda da siren sesleri yükseldi.

Filistin Kızılay Duyurdu: Son 48 Saat İçinde Gazze'de Yakıt Tükenecek

Filistin Kızılayı’ndan yapılan çağrıda, “İsrail işgal güçlerinin, ambulansların, acil servislerin, Al Quds hastanesinin işletilmesi ve yerinden edilmiş kişilere yardım edilmesi için gerekli olan temel kaynakların girişini engellemeye devam etmesi büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Hastanenin yakıt rezervleri 48 saat içinde tükenecek ve hayat kurtaran ekipmanlar, yeni doğan kuvözleri ve yoğun bakım üniteleri çalışamaz hale gelecektir. Ayrıca, tıbbi malzeme, ilaç ve sağlık personeli, hastalar ve yaralılar için ciddi bir gıda ve içme suyu sıkıntısı yaşanmaktadır” denildi.

Gazze'de sözün bittiği anlar...

IDF: Hamas Yerleşkesi Kontrol Altına Alındı

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, “IDF 7. Tugay Muharebe Ekibi savaşçıları dün Gazze Şeridi'nin kuzeyinde terör örgütü Hamas'a ait bir askeri kaleyi kontrol altına aldı. Karakolda anti-tank rampaları ve füzeler, çeşitli silahlar ve istihbarat malzemeleri bulundu” denildi.

Gazze'de yaşamak zorlaşıyor

İsrail güçleri, Gazze'ye yakıt girişine izin vermiyor. Kentin büyük kısmında elektrik kesintileri yaşanıyor. Telefon ve internet bağlantısı defalarca kesildi. 

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, şimdiye kadar kent halkının yüzde 70'inin evlerinden ayrılmak zorunda kaldığını bildirdi. Bir ayda 30 bin ton patlayıcının atıldığı Gazze'deki okulların üçte biri hasar aldı. Kentte yaşamak her geçen gün zorlaşıyor.

Netanyahu’dan Gazze İşgal Planını Canlı Yayında Duyurdu

Gazze'nin akıbetine yönelik yeni bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Netanyahu, savaştan sonra Gazze'nin 'genel güvenlik sorumluluğuna' süresiz olarak sahip olacaklarını duyurdu.

İsrail askerlerinin bölgede görev yapmaya devam etmesi nedeniyle Gazze'nin işgali olarak yorumlanan plan son haftalarda İsrailli yetkililer tarafından isimlerinin açıklanmaması kaydıyla dile getirilmişti. Bu plan Netanyahu'nun açıklaması ile ilk defa resmiyet kazanmış oldu.

‘Güvenlik sorumluluğu’ kapsamı konusunda Netanyahu'nun aklında ne olduğu ise belli değil.

ABC News canlı yayınına konuk olan Netanyahu 'taktiksel küçük duraklamaları' kabul edebileceğini ancak rehineler Hamas tarafından serbest bırakılana kadar ateşkes olmayacağını söyledi.

Devam eden kara operasyonunun rehinelerin hayatını riske atıp atmadığı sorusuna Netanyahu, 'Bunu dikkate alıyoruz' şeklinde yanıt verirken, Aksa Tufanı Operasyonu'nu önleyememesi nedeniyle sorumluk almaktan bir kez daha kaçındı.

Yorumlar (0)