Gazze'de korkutan gelişme: Yine kesildi

İsrail'in abluka altında olan Gazze'ye dönük hava saldırıları şiddetlenirken, bölgede internet ve iletişim hizmetlerinin üçüncü kez çöktüğü kaydedildi.

DÜNYA 05.11.2023, 20:47 06.11.2023, 12:11 topcu
Gazze'de korkutan gelişme: Yine kesildi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırıları şiddetlenirken, bölgede internet ve iletişim hizmetleri çöktü.

Filistin Telekomünikasyon Şirketi hususa dair açıklamada bulundu.

Bahse konu açıklamada, İsrail tarafından iletişim hatlarının kesildiği, bu sebeple Gazze Şeridi'ndeki bütün internet ve iletişim hizmetlerinin tümüyle çöktüğü bildirildi. "Üçüncü kesinti yaşanıyor"

İnternet yönetimi, siber güvenlik ve dijital haklar hakkında veri toplayan global internet takip şirketi NetBlocks, Gazze'de internetin ve iletişimin kesildiğini açıkladı.

Şirketin sosyal medya platformu X üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, "Canlı ağ verileri, Gazze'deki bağlantıda yeni bir çökme meydana geldiğini ve bölgede hizmet sunan son operatör olan Paltel'in bundan büyük oranda etkilendiğini ortaya koyuyor. Bu, bölgede çatışmanın başlamasından beri meydana gelen üçüncü telekomünikasyon kesintisi olacak." ifadeleri kullanıldı.

Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' ismiyle geniş kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail istikametine çok sayıda roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar İsrail-Gazze hududundaki Beyt Hanun-Erez Hudut Kapısı'na baskın gerçekleştirerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar bir süre sonra buradan İsrail içindeki yerleşim noktalarına giriş yapmış, İsrail ordusu ise çok sayıda savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı başlatmıştı.

Yorumlar (0)