G7 Bildirisi'nde Ukrayna vurgusu: ‘Putin'e açık bir sinyal gönderdik’

G7 Zirvesi'nin ikinci gününde yayımlanan bildiride, Ukrayna'nın özgürlük mücadelesine destek verme kararlılığıyla, dondurulmuş Rus egemen varlıklarından elde edilen olağanüstü gelirlerin yaklaşık 50 milyar dolarının serbest bırakılmasına karar verildiği belirtilerek, bu kararın Putin’e açık bir sinyal olduğu bildirildi.

DÜNYA 15.06.2024, 01:05 Buse Önder
G7 Bildirisi'nde Ukrayna vurgusu: ‘Putin'e açık bir sinyal gönderdik’

İtalya'nın Puglia bölgesindeki Borgo Egnazia'da gerçekleştirilen G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin bildirisi yayımlandı. Liderler, uluslararası toplumun birçok krizle karşı karşıya olduğu bu dönemde bir araya geldiğini belirtti.

Bildiride, demokratik ilkelere, özgür toplumlara, evrensel insan haklarına, sosyal ilerlemeye, çok taraflılığa ve hukukun üstünlüğüne olan ortak inançlar vurgulanarak, küresel zorlukların üstesinden gelme konusundaki kararlılıklar teyit edildi.

Ukrayna’ya destek

Liderler, Ukrayna'nın özgürlük mücadelesini destekleme taahhüdünde bulunurken, Rusya'ya yönelik ekonomik baskıları artırmaya karar verdiklerini açıkladılar. Bildiride ayrıca, Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunulurken, tüm esirlerin serbest bırakılması ve barış için güvenilir bir yol bulunması gerektiği vurgulandı.

Afrika ülkeleriyle eşitlikçi ve stratejik ortaklık ruhu içinde çalışılacağı belirtilen açıklamada, sürdürülebilir kalkınma ve endüstriyel büyümeyi desteklemek için yapılan çabaların PGII kapsamında sürdürüldüğü ifade edildi. Liderler, uluslararası kural ve normları güçlendirme çabalarını desteklerken, borç hafifletme konusunda uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

İklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik

Bildiride iklim değişikliği, kirlilik ve biyolojik çeşitlilik kaybı gibi sorunlarla mücadele edilmesi gerektiği vurgulanırken, 1,5 dereceye uyumlu ulusal katkılar sunulması ve plastik kirliliğinin sona erdirilmesi için küresel çabaların öncülüğünün yapılacağı belirtildi. Ayrıca, yapay zeka kullanımının yönetimi ve faydalarının artırılması için işbirliğinin derinleştirileceği ifade edildi.

Piyasa dışı politikalarla mücadele

Ekonomik güvenliği zayıflatan piyasa dışı politika ve uygulamalarla mücadele etme kararlılığına vurgu yapılan bildiride, çok taraflı ticaret sistemini güçlendirme ve daha adil bir uluslararası vergi sistemi oluşturma hedeflerinin ön plana çıkarıldığı belirtildi. G7 ülkeleri, koordineli bir şekilde açık ve şeffaf bir işbirliği içinde hareket etmeye devam edeceklerini taahhüt etti.

Papa Francis ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımının memnuniyetle karşılandığı bildiride, küresel barış ve istikrar için ortaklıklarının önemine vurgu yapıldı.

Yorumlar (0)