Fransız patrondan ekonomik krize ilginç çözüm: Mona Lisa'yı satalım!

Fransa'da bir iş insanı, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) neden olduğu maddi kriz ile mücadele etmek için dünyaca ünlü Mona Lisa gibi tabloların satılmasına yönelik öneride bulundu. Söz konusu iş insanı, muhtemel alıcının da Amazon'un kurucusu Jeff Bezos olabileceğini söyledi. 

DÜNYA 19.05.2020, 14:45
Fransız patrondan ekonomik krize ilginç çözüm: Mona Lisa'yı satalım!

Uluslararası teknoloji firması Fabernovel'in kurucusu ve CEO’su olan Stephane Distinguin, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ekonomik etkileri ile mücadele etmek isteyen hükümete "aileye ait mücevherleri satmasını" tavsiye etti.

46 yaşındaki Distinguin, "mücevher" ile Rönesans’ın dahi ismi Leonardo da Vinci'nin dünyaca ünlü tablosu Mona Lisa gibi sanat eserlerini ima ettiğini kaydetti. 

"Değerli bir varlığı en yüksek fiyattan satmalıyız"

Her gün milyarlarca Euro'nun kaybedildiği krizi "dipsiz" olarak nitelendiren Distinguin, "Bir girişimci ve vergi mükellefi olarak, bu milyarların icat edilmediğini ve mutlaka bize mal olacaklarını biliyorum. Bariz refleks, değerli bir varlığı, ama geleceğimiz için varlığı en az kritik olanı, mümkün olan en yüksek fiyattan satmaktır." ifadelerini kullandı. 

"Kaç ziyaretçi tabloyu dikkatle incelemek için zamanını ayırıyor?"

Distinguin, "Tabloların taşınması ve devredilmesi kolay ve bizim de bir sürü tablomuz var. Ayrıca, Louvre’un kaç ziyaretçisi ve kaç Mona Lisa hayranı, aynı salonda bulunan Paolo Veronese imzalı 67 metrekarelik ve 130 karakterlik Kana'da Düğün (The Wedding at Cana) tablosunu dikkatle incelemek için zamanını ayırıyor ki?" şeklinde konuştu.

"Jeff Bezos için 50 milyar Euro, tüm servetinin sadece üçte biri demek"

Mona Lisa'nın en az 50 milyar Euro'ya satılacağını tahmin ettiğini söyleyen Distinguin, muhtemel alıcının Amazon’un kurucusu Jeff Bezos olabileceğini kaydetti.

Distinguin, "Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos için 50 milyar Euro, tüm servetinin sadece üçte biri demektir, boşanma davasında eşine ödediği miktardan çok da fazla değil." dedi.
 

Yorumlar (0)
16
açık