Fransa’da köpük kebap ve döner kutuları yasaklandı 

Fransa, kebap ve dönerciler tarafından siparişlerde kullanılan köpük kutuları yasakladı.  

DÜNYA 02.07.2021, 10:49 02.07.2021, 22:31 Başak Çetin
Fransa’da köpük kebap ve döner kutuları yasaklandı 

Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanı Barbara Pompili, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kebap ve dönercilerin siparişlerde kullandığı polistiren köpük kutuların yasaklandığını açıkladı. Pompli’nin ilgili paylaşımı şu şekildeydi: “Bugünden itibaren doğada bin senede çözünen polistiren köpük kutuların yerine daha az kirletici alternatifler kullanılacak.” 

Pompili, yazılı paylaşımının yanı sıra, Fransa’da her sene 350 milyon, her saniyede ise 11 kebap yenildiğine dikkat çeken bir video paylaştı. Bu paylaşıma göre gün içinde binlerce köpük kebap kutusu çöpe gidiyor. Pompili, kebap yedikten sonra bu kararını duyurdu 

Bakan Pompili, Nanterre semtinde bir kebapçıyı ziyaret etti. İş yerinde denetlemelerde bulunan Bakan, sonrasında kebap sipariş ederek yemek yedi. Yemeğinden sonra ise duyuru paylaşımını yayınladı. 

Köpükler 1 Ocak’ta yasaklanmıştı 

Barbara Pompili, ülkedeki köpük ambalajların 1 Ocak 2021 itibarıyla yasaklanacağını dile getirmiş fakat dükkanların elinde kalan ürünleri bitirmeleri için 1 Temmuz’a kadar süre vermişti. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu