Fransa Dışişleri Bakanı, Avustralya ve ABD için “eski ortak” diye bahsetti 

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, denizaltı anlaşması krizinin ardından, Avustralya ve ABD’deki büyükelçilerini geri çekti. Le Drian, konuşmalarında, ABD ve Avustrayla için “eski ortak” olarak bahsetti. 

DÜNYA 19.09.2021, 10:51 20.09.2021, 11:43
Fransa Dışişleri Bakanı, Avustralya ve ABD için “eski ortak” diye bahsetti 

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransa’da bir televizyon programına konuk oldu. ABD, Avustralya ve Fransa ilişkilerini değerlendiren Le Drian, denizaltı anlaşması krizinin ardından ABD ve Avustralya’daki büyükelçilerini geri çektiklerini ve bunun da anlaşmazlığın boyutunu dünyaya gösterdiğini ifade etti. 

Dışişleri Bakanı, “Yalan, güven ihlali, hor görülme ve ikiyüzlülük ile karşılaştık. Aramızda işler yolunda gitmiyor. Bu da kriz demek.” şeklinde konuştu. “Eski ortak” nitelemesi 

Fransa, ABD ve Avustralya’dan bahsederken “eski ortak” nitelemesinde bulundu: “Eski ortaklarımız ile aramızda ciddi bir kriz ve memnuniyetsizlik ortama olduğunu göstermenin tek yolu, büyükelçilerimizi geri çekmekti. Bu ülkelerdeki çıkarlarımızı savunmak için ise pozisyonları yeniden değerlendireceğiz. İngiltere, sürekli olarak fırsatçılık yapan bir ülke. Bu yüzden de Londra büyükelçisini geri çekmeyi gereksiz gördük.” Denizaltı krizi, NATO’ya yansıyacak 

Denizaltı anlaşma krizinin NATO’nun yeni strateji konseptine de yansıyacağını belirten Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un henüz ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmediğini; Biden’ın bu konudaki davranış tarzının ise ABD eski Başkanı Donald Trump’ın davranışlarına büyük oranda benzediğini kaydetti. Biden’ın tek bir sosyal medya paylaşımı ya da duyuru ile hareket ettiğini ve buna katlanılamayacağını söyleyen Le Drian, “Çin, ABD, Rusya ve Türkiye karşısında Avrupa stratejisini değiştirmeli mi?” sorusuna ise “Çin, Afganistan’dan çekilme ve denizaltı krizinden sonra eğer ki tarih sayfalarında yer almak istiyorsa Avrupa ülkelerinin birleşmesi ve farklı bir doğrultuda hareket etmesi gerek.” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
18
kapalı