Fransa Başbakanı Gabriel Attal, yarın istifasını sunacağını açıkladı

Sol ittifakı Yeni Halk Cephesi'nin sandıktan birinci çıktığı erken genel seçimlerin ardından açıklama yapan Fransa Başbakanı Gabriel Attal, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a istifasını sunacağını duyurdu.

DÜNYA 08.07.2024, 00:02 Şeyda Gül
Fransa Başbakanı Gabriel Attal, yarın istifasını sunacağını açıkladı

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Fransa Başbakanı Gabriel Attal kesin olmayan sonuçlara göre, sol ve çevreci partilerin kurduğu Yeni Halk Cephesi'nin sandıktan birinci parti olarak çıkmasının ardından son dakika bir karar aldı. Yeni seçilen 577 milletvekili tebrik eden Attal, Meclisi feshetme kararını kendisinin seçmediğini söyledi. Bunun sonuçlarına katlanmayı reddettiğini ifade eden Attal, "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakının adaylarıyla mücadele etmeye karar verdiklerini belirtti. Aşırıcı partilerin Mecliste salt çoğunluğunu oluşturamadığına dile getiren Attal, kendi ittifaklarının da Mecliste çoğunluğa ulaşamadığına dikkati çekti. Bu seçimde temsil ettiği siyasi grubun, bu akşam çoğunluğu sağlayamadığını anlatan Attal, “Cumhuriyet geleneğine ve prensiplerime uygun olarak yarın sabah Cumhurbaşkanı'na istifamı sunacağım” değerlendirmesinde bulundu.

Bu gece, milletimiz için yeni bir dönem başlıyor

“Bu gece, milletimiz için yeni bir dönem başlıyor. Yarından itibaren iktidarın ağırlık merkezi artık her zamankinden daha fazla Fransızların iradesiyle Parlamentonun elinde, milletin temsilcilerinin elinde, dolayısıyla vatandaşlarımızın elinde olacak” diyen Gabriel Attal, aşırı sağın bu seçimde tarihi bir puana ulaştığını ifade etti..

Attal, genel seçimlerin 2. turunda, Hauts-de-Seine'in 10. seçim bölgesinde oyların yüzde 61,62'sini alarak milletvekili seçildi.

Yorumlar (0)