FETÖ'cü siyahi müdür gözaltında

Etiyopya'da Türkiye Maarif Vakfının devraldığı FETÖ okulunda provokasyon girişiminde bulunan eski müdür, polis tarafından gözaltına alındı.

DÜNYA 04.07.2019, 11:45 04.07.2019, 11:57 Banu Fırıncılar
FETÖ'cü siyahi müdür gözaltında

Etiyopya’nın Harar şehrinde Türkiye Maarif Vakfı (TMV) tarafından devralınan FETÖ okullarının eski müdürü Etiyopyalı Yasin Noor gözaltına alındı.

Rainbow Derneği ismi altında yönetilen okullarda müdürlük görevini üstlenen Noor, TMV’nin dün teslim aldığı okula bu sabah girdi ve provokasyon girişiminde bulundu.

Etiyopya’nın yaklaşık iki yıl önce okulların devrine yönelik karar almasına rağmen, FETÖ’den aldığı emirlerle devri önlemeye çalışan Noor, yarattığı gerginliğin ardından polis tarafından gözaltına alınarak Harar’daki emniyet binasına götürüldü. 

Okullardaki varlıkların ve demirbaşların belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor. 

6 FETÖ okulu daha mevcut 

FETÖ’nün Harar’daki okullarının dışında biri 15 Temmuz darbe girişiminden sonra faaliyete geçen toplam 6 okulu daha var. 

Diğer bir yandan, eski FETÖ okulu çalışanlarının, geçen yıl vergi kaçakçılığı ve yardım paralarındaki yolsuzluk üzerine okul yöneticileri hakkında yaptığı suç duyurusuna yönelik federal polis soruşturması da sürüyor. 

Hayır kurumu çatısı altında bağışlarla kurulan okulların, 2009 ve 2017 yılında ülke yasalarına aykırı şekilde şahıs şirketlerine satışı gerçekleşti.

Örgüt, devri önlemek için 2017 yılında okulların isimlerini değiştirdi ve Alman vatandaşlığı bulunan FETÖ’cüleri şirkete ortak yaptı. Ayrıca, diplomaları Türk Büyükelçiliği tarafından doğrulanmayan ve öğretmen olduğu şüpheli çok sayıda kaçak Türk vatandaşını da ülkede çalıştırmaya başladı. 

FETÖ, okulları 'Alman yatırımcılara' devrettiği şeklinde Etiyopya medyasında propaganda yapnış, geçen sene Almanya’da kendisine bağlı bir kurum üzerinden Etiyopya’daki okullar için verdiği iş ilanıyla kendi yalanını ortaya çıkarmıştı. 
 

Yorumlar (0)
12°
kapalı