FBI uyardı: "Güvenliğiniz tehlikede"

ABD Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI), ABD’deki Suudi muhalifleri ziyaret ederek, güvenlikleri konusunda uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. Ziyaretler, Kaşıkçı cinayetinden sonra başladı ve 6 hafta öncesine kadar devam etti.

DÜNYA 14.07.2019, 08:59
FBI uyardı: "Güvenliğiniz tehlikede"

ABD Federal Araştırma Bürosu’nun (FBI), Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından, ülkede bulunan Suudi Arabistan’a muhalif bazı kişilerin yanına giderek, güvenlikleri konusunda uyarıda bulunduğu tespit edildi.

Middle East Eye (MEE) sitesinin haberine göre, FBI, Kaşıkçı ile olan bağlantıları nedeniyle Suudi olmayan Arap bir aktivistle ve en az dört Suudi muhalifle görüşmede bulundu. 

İsminin açıklanmasını güvenlik sebebiyle istemeyen muhalifler, FBI yetkililerinin, Cemal Kaşıkçı cinayetinden bir ay sonra kasım ayında kendilerini ziyaret etmeye başladıklarını ve bu ziyaretlerin 6 hafta öncesine kadar devam etttiğini kaydetti. 

FBI’ın uyarıda bulunduğu kişiler arasında Riyad hükümetine muhalif yayınlar yapan popüler bir YouTube kanalı sahibinin ve Suudi Arabistan’a muhalif olarak gerçekleştirilen konferanslarda görev almış bir kişinin bulunduğu açıklandı. 

Diğer bir yandan, FBI'ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı ile birlikte Suudi Arabistan’ın internetteki trol ordusuyla mücadeleye yönelik bir proje üzerinde çalışan bir aktiviste de güvenliğine dair uyarıda bulunduğu belirtildi.

"Güvenliğiniz için endişeliyiz"

MEE’ye açıklamada bulunan Arap aktivistlerden birisi, FBI yetkililerinin kendilerine, “Güvenliğiniz için endişeliyiz. İsminiz burada ve Avrupa’da fişlendi.” dediklerini bildirdi. 

FBI yetkilileriyle kasım ayında görüştüğünü ifade eden Suudi bir muhalif ise şunları söyledi:

“Onlara ABD hükümetinin, Prens Muhammed bin Selman ve Suudi hükümeti ile yakın ilişkide olduğundan dolayı görüşmekten çekindiğimi söyledim. Onlar da ‘Endişelenmeyin. Biz insanları korumak için buradayız. Beyaz Saray’da kimin olduğu önemli değil’ karşılığını verdi.” 

FBI ismi ilk defa geçiyor

Kamuoyu, Kaşıkçı cinayetine ilişkin Kanada, Norveç ve ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) çalışma gerçekleştirdiğini biliyor. FBI’ın ismi ise ilk kez kamuoyu tarafından paylaşılmış oldu. 

Ayrıca, konuya ilişkin haber sitesine açıklamada bulunan bir FBI yetkilisi, “Amerikan halkını korumak ve karşılıklı güven inşa etmek için düzenli olarak etkileşim içerisindeyiz.” diye konuştu.

İsmi açıklanmayan sözcü, Kaşıkçı’nın öldürülmesi haricinde ziyaretleri tetikleyen bir durum olup olmadığı hususunda yorum yapmayı kabul etmedi. 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu