FARC'ın önemli ismi Meclis'te!

Kolombiya'da uyuşturucu ticareti suçlamasıyla bir yıl kaldığı cezaevinde kalan, ardından serbest bırakılan FARC liderlerinden Santrich, Temsilciler Meclisi'ndeki görevine başladı.

FARC'ın önemli ismi Meclis'te!

Kolombiya'da uyuşturucu ticareti sebebiyle bir yıl kaldığı cezaevinden çıkarken yeniden gözaltına alınan ve Yüksek Mahkeme'nin kararıyla yeniden serbest bırakılan eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) sembol ismi Jesus Santrich (Seuxis Paucias Hernandez) barış anlaşmasıyla kazandığı kongre üyeliğine nihayet kavuştu.

ABD'nin kendi topraklarında yargılamak istediği ve hükümet ile Başsavcılığın da bu yönde çaba gösterdiği Santrich, başkent Bogota'nın tarihi merkezinde bulunan Kolombiya Kongresi'nde yemin ederek yasama organının ikinci kanadı Temsilciler Meclisi'ndeki görevine resmen başladı.

Santrich, kendisini Başsavcılığın elinden kurtaran Yüksek Mahkeme'de Kongre Üyesi olarak yargılanacak.

Kolombiya'da devlet ve FARC içinde kavgaya yol açan Santrich davası, bu süreçte istifa eden eski Başsavcı Nestor Humberto Martinez'in geçen yıl 9 Nisan'daki operasyonu ile başlamıştı.

Meksikalı kartellerle uyuşturucu ticaretiyle suçlanan Santrich, Bogota dışındaki bir çiftlikte tutuklanmıştı. Bu kişilerden biri daha sonra ABD yargısı ile iş birliği yapmak için bu ülkenin yolunu tutmuş ve yargılanmaya başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 20:53

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER