Etiyopyalı Yahudiler tekbir getirdi!

İsrail'de Etiyopya asıllı bir gencin polis kurşunuyla yaşamını yitirmesiyle başlayan protestolar büyüyor.

DÜNYA 06.07.2019, 14:26 06.07.2019, 14:33 Hülya İlgin
Etiyopyalı Yahudiler tekbir getirdi!

Sosyal medyada yayınlanan ve kısa sürede gündem olan bir videoda, Tel Aviv'deki bir yolu trafiğe kapatan EtiyopyaYahudiler, İsrail polisine karşı Arapça ve İngilizce Filistin yanlısı sloganlar atıyor.

Yüzlerini tişörtleriyle kapatan kızgın Etiyopyalıların görüntülerde, bir taraftan Arapça tekbir getirirken, İngilizce "Yaşasın Filistin" ve "Özgür Filistin" şeklinde sloganlar attıkları ve elleriyle zafer işareti yaptıkları görülüyor.

Sosyal medyada yayınlanan video Filistinliler tarafından binlerce kez paylaşıldı. Etiyopyalı Yahudilerin İsrail polisine karşı kasıtlı olarak Filistin yanlısı slogan atması Filistin'de olumlu karşılandı. 

Etiyopyalı Yahudiler normalde Filistinlileri sevmiyor

İsrail ordusunda askerlik yapan ve Filistinlilere karşı düşmanca tavırlarıyla bilinen Etiyopyalı Yahudilerin, söz konusu sloganlarla İsrail polisine karşılık vermesi ilginç ve anlamlı bulundu.

Oysa ki Etiyopyalı Yahudiler tarafından İsrail genelinde hafta boyu düzenlenen ırkçılık karşıtı gösterilere, İsrail vatandaşı Filistinliler katılmamıştı.

Etiyopyalı Yahudiler, İsrail için ikinci sınıf vatandaşlar!

İsrail'deki Etiyopya asıllı Yahudilerin sayısı 140 binin üzerinde. 1984 ve 1991 senelerinde yaklaşık 80 bin Etiyopyalı Yahudi, İsrail'e göç etti. Uzun yıllar dışa kapalı şekilde yaşayan Etiyopyalı Yahudiler, İsrail dini otoriteleri tarafından geç bir dönemde tanındı ancak tam anlamıyla hiçbir zaman kabul edilmedi.

Aşağılayıcı ifade olan "falaşa" diyorlar

Yahudi olmayan Etiyopyalılar, İsrail'de yaşayan Etiyopyalı Yahudiler için Amharca "sürgündekiler" ya da "yabancılar" anlamına gelen aşağılayıcı bir kelime olan "Falaşa" ya da "Beta Israel" tanımını kullanıyorlar. Etiyopyalı Yahudiler, geçen yıllarda da İsrail'de ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldıkları gerekçesiyle gösteriler yapmışlardı.

İsrail basınına göre, polisle yaşanan arbedelerde 1997 yılından bu güne kadar 11 Etiyopyalı yaşamını yitirdi.

Olay!

İsrail'in kuzeyindeki Kiryat Haim kentinde pazar günü, görevli olmayan bir İsrail polisinin açtığı ateş sonucu Etiyopya asıllı 19 yaşındaki İsrail vatandaşı Solomon Tekah hayatını kaybetmiş, Solomon Tekah'ın öldürülmesi ise İsrail genelinde protesto edilmişti.

Birçok kentte düzenlenen protesto gösterilerinde, protestocular ile polis arasında zaman zaman arbede yaşanmıştı.

Gösterilerin en önemli adreslerinden biri olan başkent Tel Aviv'de protestocular, Azrieli Tower yakınlarındaki bir ana yolu çift yönlü trafiğe kapatmıştı.

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, Etiyopya asılı Yahudilerin salı akşamı ülke genelinde düzenlediği gösterilerde taş ve cam şişeler ile polise saldırdıkları belirtilerek, 111 polisin yaralandığı, 136 göstericinin ise gözaltına alındığı belirtilmişti.

Yorumlar (0)
kapalı