"Etik kurallarını çiğnedim, özür dileyemem"

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, uluslararası inşaat şirketi SNC-Lavalin'e ilişkin yolsuzluk iddialarıyla ilgili, "Etik kurallarını çiğnediğimi kabul ediyorum." ifadesini kullandı.

DÜNYA 15.08.2019, 08:21 Hakan Öksüz
"Etik kurallarını çiğnedim, özür dileyemem"

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülke siyasetinde geçen aylarda iki federal bakanın istifasına neden olan uluslararası inşaat şirketi SNC-Lavalin ile ilgili yolsuzluk iddialarına ilişkin, "Etik kurallarını çiğnediğimi kabul ediyorum ancak, büyük bir işverenin cezai kovuşturulmasının olumsuz sonuçlarını önlemeye çalışmak için bu yolu seçtim" dedi.

Toronto yakınlarındaki Niagara-on-the-Lake kasabasında basın mensuplarına açıklamalar yapan Başbakan Trudeau, Bağımsız Etik Komisyonu Başkanı Mario Dion’un, uluslararası inşaat şirketi SNC-Lavalin'in yolsuzluk davasıyla ilgili 58 sayfalık raporunu değerlendirdi.

Trudeau, "Bu raporu tamamen kabul ediyorum ve tüm sorumluluğu alıyorum." dedi.

"KANADALILARIN ÇIKARINI SAVUNDUM"

Kanada Başbakanı Trudeau, Etik Komisyonu raporunun bazı kısımlarına katılmadığını aktararak, "Etik kurallarını çiğnediğimi kabul ediyorum ancak, büyük bir işverenin cezai kovuşturulmasının olumsuz sonuçlarını önlemeye çalışmak için bu yolu seçtim. Başbakan olarak görevim, Kanadalıların çıkarlarını savunmaktır. Kanada halkının işlerini kaybetmemeleri için ayağa kalktığımdan dolayı özür dileyemem." ifadelerini kullandı.

Muhafazakar Parti Lideri Andrew Scheer, muhalefet partisi Yeni Demokrat Parti (NDP) Lideri Jagmeet Singh, "Bay Trudeau'nun bir şirketin çıkarına fayda sağlamak için çalışıyor olması kabul edilemez. Bay Trudeau bu haliyle, Kanada başbakanı olamaz." diye konuştu.

Yorumlar (0)
-2°
parçalı az bulutlu