Esper: Türkiye çok iyi müttefik, savaşmayız!

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Türkiye ile ilişkiler geliştirilmeli" dedi. Mark Esper, "NATO'ya 1952'de üyeliğinden beri çok iyi bir müttefik olan Türkiye'yle savaşa girilmesi söz konusu değil" diye konuştu. Esper, PKK ile ilgili de "Hiçbir zaman otonom bir devlet kurmalarına yardımcı olma ya da Türklere karşı koruma sözü vermedik. Bunlar da acı gerçekler." ifadesini kullandı.

DÜNYA 24.10.2019, 13:15
Esper: Türkiye çok iyi müttefik, savaşmayız!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, "Türkiye'yle ilişkilerin nasıl geliştirileceğine ilişkin hem NATO hem de ikili ilişkiler kapsamında çaba sarf edilmesi gerekiyor. Bu yönde çalışmalar yürütmeye devam etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında Brüksel’de bulunan Pentagon Şefi Mark Esper, German Marshall Fund adlı düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen etkinlikte konuştu.

Türkiye'nin NATO müttefikliği bağlamında "yanlış bir yolda ilerlediğini" savunan ve bunun üzücü olduğunu ifade eden ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Hep beraber Türkiye'yle ortaklığımızı güçlendirmek için çalışmalıyız ve Türkiye'nin eskide olduğu gibi güvenilir ve güçlü bir müttefik olmasını sağlamalıyız." dedi.

"Türkiye ile ilişkiler iyileştirilmeli"

Pentagon'un Şefi Mark Esper, "Türkiye'yle ilişkilerin nasıl geliştirileceğine ilişkin hem NATO hem de ikili ilişkiler kapsamında çaba sarf edilmesi gerekiyor. Bu yönde çalışmalar yürütmeye devam etmeliyiz. Türkiye'de doğru insanlarla irtibata geçip ilişkileri geliştirmeliyiz. Bu çerçevede askeri ilişkiler büyük önem taşıyor. Buradan başlayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

"Engellemek istedik ama Türkiye kararlıydı"

Amerika'nın Barış Pınarı Harekâtı'nı engellemek için girişimlerde bulunduğunu fakat Türkiye'nin bu konuda başından beri kararlı olduğunu vurgulayan Savunma Bakanı Mark Esper, "Türkiye biz 2014'te SDG (YPG/PKK) ile ortaklık kurduğumuzda da rahatsızlığını dile getirmişti. Bölgede iki operasyon da gerçekleştirdiler. O yüzden Türkiye'nin kararlılığı şaşırtıcı değil." ifadelerini kullandı.

"Kürtlere (PKK) hiçbir zaman devlet sözü vermedik"

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"NATO'ya 1952'de üyeliğinden beri çok iyi bir müttefik olan Türkiye'yle savaşa girilmesi asla söz konusu değil. Kürtlerle (bölücü terör örgütü YPG/PKK) anlaşmamız DEAŞ'ı yenmeye yönelikti. Onlara hiçbir zaman otonom bir devlet kurmalarına yardımcı olma ya da Türklere karşı koruma sözü vermedik. Bunlar da acı gerçekler."

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu