Eski İsrail başbakanından itiraf: Hastane altındaki sığınakları İsrail inşa etti

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, yaptığı açıklamada Şifa Hastanesi’nin altındaki sığınakları 40-50 yıl önce İsrail'in inşa ettiğini itiraf etti.

DÜNYA 21.11.2023, 11:15 Şeyda Gül
Eski İsrail başbakanından itiraf: Hastane altındaki sığınakları İsrail inşa etti

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, CNN televizyonunda Christiane Amanpour'a önemli açıklamalarda bulundu. Amanpour'un, İsrail'in, Gazze'deki Şifa Hastanesinin altında Hamas karargahı olduğu iddialarını sorması üzerine konuşan Barak, uzun yıllardır Şifa Hastanesi’nin altında İsrailli inşaatçılar tarafından yapılan sığınakların olduğu ve buraların Hamas karargahı olarak kullanıldığının bilindiğini söyledi. Barak, “Birkaç tünelin kesişimi bu sistemin bir parçası” dedi.

40 yıl önce bu sığınakların inşa edilmesine yardımcı olmuştuk

Amanpour’un “Burasının İsrailli mühendisler tarafından mı inşa edildiğini söylüyorsunuz? Kendinizi yanlış mı ifade ettiniz” sorusunu yönetmesi üzerine Ehud Barak, “Muhtemelen 40 ya da 50 yıl önce yerleşkenin sınırlı alanı içinde hastanenin operasyonlarına daha fazla alan açmak adına bu sığınakların inşa edilmesine yardımcı olmuştuk” ifadelerini kullandı.

Şifa Hastanesi baskını

Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu ve bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ne, İsrail ordusu 15 Ekim sabahı baskın düzenlemişti .

Baskının hemen ardından tüneller ve cephanelikler yerine İsrail'in binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması ise büyük eleştirilere neden olmuştu.

Yorumlar (0)