Erdoğan-Zelenski görüşmesi dünya gündemine oturdu: 'Kilit güç Erdoğan'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları tüm dünyada yankılanırken, ABD basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna savaşındaki 'kilit' rolüne dikkat çekti.

DÜNYA 08.07.2023, 12:32 Hanife
Erdoğan-Zelenski görüşmesi dünya gündemine oturdu: 'Kilit güç Erdoğan'

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi kabul etti. Yaklaşık 3 saat süren ikili ve heyetler arası görüşme bugün dünya basınının en önemli gündem maddelerinden biri oldu.

Önümüzdeki hafta Litvanya'nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirilecek olan kritik NATO zirvesi öncesi yapılan Türkiye-Ukrayna görüşmesini yakından takip eden ABD basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO üyeliği ile ilgili sözlerini ön plana çıkardı.

Aljazeera, 'Erdoğan'ın barış müzakerelerine geri dönüş çağrısını' ön plana çıkarırken Erdoğan-Zelenski görüşmesinin Kremlin tarafından yakından takip edildiğini belirtti.

"Türkiye barış müzakerelerine liderlik etmeye hazır"

Politico da Erdoğan'ın savaş süresince stratejik, dengeleyici bir unsur olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye, Putin'in işgalinin yasadışılığını geniş çapta kınarken, Ukrayna kuvvetlerine Bayraktar İHA'ları tedarik etti." ifadelerini kullandı.

Politico Erdoğan ve Zelenksi'nin sözlerine yer verdiği haberinde Türkiye'nin barış müzakerelerinde liderlik rolü üstlenmeye hazır olduğunu vurguladı.

Kilit bir güç

CNN İnternational, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna'nın NATO üyeliğini hak ettiğini belirttiğini, Zelenski'nin ise bu açıklamadan 'mutlu' olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savaşın başından beri Rusya ve Ukrayna arasında dengeleyici, kilit bir güç olduğunu vurgulayan CNN, Türkiye'nin aracılık ettiği tahıl anlaşmasının küresel bir açlık krizini önlediğini hatırlattı.

Alman basını Putin'in ziyaretine dikkat çekti

Erdoğan'ın Ukrayna'nın NATO üyeliğini desteklediğine dikkat çeken Alman basını ise daha çok Rusya lideri Putin'in Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyarete odaklandı.

Tagesschau, Putin'in savaşın başlamasından bu yana ilk ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştireceğine dikkat çekti ve "Türkiye savaşın başlamasından bu yana hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi ilişkiler sürdürdü" ifadesini kullandı.

Spiegel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın barış süreci için verdiği çabaya atıfta bulunarak "Türk lider barış masası için baskı yapıyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ülkesinin Ukrayna'ya karşı başlattığı savaştan bu yana ilk kez Ağustos ayında Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirten Spiegel, Erdoğan ve Putin'in görüşeceği konular arasında 17 Temmuz'da sona erecek olan Tahıl anlaşmasının da olduğunu yazdı.

İngiliz yayın kuruluşu SkyNews de Rus liderin savaşın başlamasından bu yana ilk kez denizaşırı bir ziyaret gerçekleştireceğini yazdı, Erdoğan ve Putin'in konuşacağı konular arasında 'esir takası' gibi kritik konuların olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)