Erdoğan- Biden görüşmesi dünya basınında yankılandı: Son İsveç vetosu

Vilnius'taki NATO zirvesine sayılı gün kala dünyanın gözü Türkiye'nin İsveç konusunda atacağı adımda. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın yaptığı telefon görüşmesi kısa sürede dünya gündemine birinci sıradan giriş yaparken ABD basını Erdoğan'ın Biden'a verdiği İsveç yanıtını sayfalarına taşıdı.

DÜNYA 10.07.2023, 10:26 Hanife
Erdoğan- Biden görüşmesi dünya basınında yankılandı: Son İsveç vetosu

2023'ün en önemli toplantısı olarak lanse edilen ve 11 Temmuz'da Vilnius'ta başlayacak olan NATO Zirvesi için geri sayım devam ediyor.

Kritik zirvenin konu başlıkları ise bir hayli kalabalık. Zirve, ittifak için hayati öneme sahip birçok stratejik süreçte atılması gereken adımları belirleyecek.

Masadaki konulardan birisi de İsveç'in NATO'ya üyeliği. Konu İsveç'in üyeliği olunca tüm gözler Türkiye’nin yapacağı açıklamada. Zira Türkiye terör örgütlerine karşı yeterli çabayı göstermeyen İsveç'e henüz yeşil ışık yakmış değil.

İsveç'in ittifaka katılımı için yoğun mesai yapan ABD Başkanı Biden dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Liderlerin görüşmesi uluslararası ajanslar tarafından 'acil' kodu ile abonelerine servis edilirken kısa sürede pek çok gazetenin manşetinde yer aldı.

İşte dünya basınında ikili görüşmenin yankıları;

Politico, ‘Erdoğan, Biden'a İsveç'in NATO'ya henüz hazır olmadığını söyledi' diyerek iki liderin görüşmede Türkiye'ye F-16 satışının da ele alındığını aktardı.

ABD merkezli Bloomberg haberi 'ABD, İsveç'in NATO Hedefi Konusunda Anlaşma Arayışında' başlığı ile duyurdu.

Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini hala onaylamadığını hatırlatan Bloomberg, liderlerin kritik zirve öncesi bu konuda telefonda görüştüğünü yazdı. Haberde 'ABD, Ankara ile İsveç'in NATO'ya girmesine izin verecek bir anlaşma için bastırırken, Başkan Joe Biden Pazar günü Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı bir telefon görüşmesi yaptı' ifadelerine yer verildi.

Yunan Kathimerini, iki liderin NATO zirvesinde görüşme konusunda mutabık kaldığını yazdığı haberinde 'Erdoğan, İsveç'in terörle mücadele yasalarında yapılan değişikliklerle doğru yönde bazı adımlar attığını ancak PKK/PYD/YPG terör örgütü destekçilerinin özgürce terörü yücelten gösteriler düzenlemeye devam ettiğini ve bunun attıkları adımları geçersiz kıldığını kaydetti. Türkiye'nin F-16 talebini İsveç'in NATO üyeliğine bağlamanın doğru olmadığını vurguladı ve ABD başkanına Türkiye'nin savaş uçağı talebine verdiği destek için teşekkür etti' denildi.

Voice of America, 'Biden İsveç'in üyeliğine desteğini açıkladı' yorumunda bulundu. Haberde, 'Beyaz Saray Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile İsveç'in Batı ittifakının bir üyesi olma hedefini görüştükleri telefon görüşmesinde İsveç'in mümkün olan en kısa sürede NATO'ya katılmasını görmek istediğini ifade ettiğini söyledi.' denildi.

'İsveç, Türk direncini kırmaya çalışıyor'

AFP ise 'İsveç, NATO görüşmelerinde Türk direncini kırmaya çalışıyor' başlığıyla servis ettiği haberinde İsveç Başbakanı Kristerson'un Erdoğan ile bir araya geleceğini aktardı.

In.gr de iki liderin zirvenin arifesinde bir araya geleceklerini aktardı.

İngiliz Guardian ise 'İsveç Başbakanı, üyeliği imzalamak için son çare olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek' başlığını attı. Haberde 'Ukrayna'daki savaşın gündeme hakim olacağı zirvenin arifesinde yüksek riskli görüşmeler başlıyor' yorumuna yer verildi.

Ethnos ise 'Erdoğan - ABD'nin F16 ve İsveç'in NATO'ya katılması için zorlu pazarlığı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Haberde 'NATO lobileri, Recep Tayyip Erdoğan'ı İsveç'in üyeliğine evet demeye ikna etmek için hararetle çalışıyor' denildi.

Arab News de 'Biden, Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde İsveç'in NATO üyelik hedefine desteğini ifade ediyor' dedi.

Proto Thema ise 'Türkiye'nin İsveç vetosu için son çabalar' başlığını attı. Haberde 'Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsveç Başbakanı Ulf Kristerson, askeri ittifakın yıllık zirvesinin arifesinde, İsveç'in NATO'ya katılımı konusunu görüşmek için bugün Vilnius'ta bir araya geliyor' denildi.

Yorumlar (0)