En zengin 6 kişinin serveti, 13 milyon insana eşit!

İngiltere'nin en zengin 6 kişisinin toplam varlığı, nüfusun en fakir 13.2 milyonluk kısmının toplam varlığına eşit!

DÜNYA 09.12.2019, 00:19 Hakan Öksüz
En zengin 6 kişinin serveti, 13 milyon insana eşit!

Merkezi Londra'da bulunan sivil toplum kuruluşu Equality Trust'ın araştırmasında, İngiltere'de en zengin 6 milyarderin toplam varlığının 39.5 milyar sterlin seviyesinde olduğu, bunun da nüfusun en fakir 13.2 milyonluk kesiminin toplam varlığına eşit olduğu kaydedildi.

Hinduja Grubu'nun sahibi iki kardeş olan Gopichand ve Srichand Hindujai'nin 12.8 milyar sterlin seviyesindeki toplam varlıklarıyla İngiltere'nin en zenginleri arasında bulunuyor.

Kimyevi maddeler üreten Ineos isimli şirketin sahibi Sir Jim Ratcliffe'in 9.2 milyar sterlin, fon yöneticisi Michael Platt'in ise 6.1 milyar sterlin parası var!

Gayrimenkul şirketi Reuben Brothers'ın sahipleri iki kardeş David ve Simon Reuben'in de toplam 11,4 milyar sterlinlik varlığı bulunuyor. 

Kuruluşun araştırmasında, İngiltere'de 14 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı, bunların 4 milyonunun ise açlıkla mücadele ettiği kaydedildi.

"Her insanı şoke eder nitelikte"

Konuya ilgili değerlendirme yapan Equality Trust Üst Yöneticisi Wandan Wyporska, "Bu rapor ülkenin durumunu önemseyen her insanı şoke eder nitelikte. Ülkenin en zenginleri ile geri kalanı arasında bu kadar büyük bir farkın olması tehlikeli. Birkaç kişinin elinde bu kadar büyük bir servetin bulunması ekonomik sistemin ne kadar sorunlu olduğunu gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Açlık, Noel döneminde acı bir gerçek"

Wyporska, "Rakamların ötesinde, İngiltere'de eşitsizliğin hikayesi aslında Ferrailer ve gıda bankaları. Çalışan aileler çocuklarına daha iyi bir geleceği sunamıyorlar. Zenginler daha uzun yaşıyor, çocuklarına daha iyi bir eğitim sunabiliyor. Açlık, Noel döneminde acı bir gerçek" İfadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
-3°
açık