Elindeki belgeyi salladı, anlaşmayı ifşa etti!

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika ile müzakere ettiği göç anlaşmasına ilişkin detayları elindeki belgeyi sallayarak ifşa etti.

Elindeki belgeyi salladı, anlaşmayı ifşa etti!

Beyaz Saray'ın önünde gazetecilere konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Meksika ile müzakere ettiği göç anlaşması hakkında gelen sorulara yanıt vermek istemedi. Fakat Trump, konuşması sırasında anlaşmanın detaylarının bulunduğu belgeyi elinde sallayınca, haber kuruluşları çekilen fotoğraflardan bazı bilgileri okuyabildi.

Trump, geçen ayın sonunda Meksika'dan ithal edilen tüm ürünlere yüzde 5 ek vergi getireceğini, "yasadışı göçmen problemi çözülmezse" vergilerin aşamalı olarak artacağını bildirmişti.

Söz konusu belgede ise, birçok Latin Amerika ülkesinin bu ek vergi yükünden kurtulmak için alacağı bölgesel önlemlere vurgu yapıldığı anlaşılıyor.

45 gün süre verildi 

Belgede Pazartesi günü Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard'ın kısmen duyurduğu plandaki gibi, 45 günlük bir süreden bahsedildiği anlaşıldı. 

Ebrard, 45 gün içinde Meksika'dan ABD sınırına göçmen akışında azalma olmazsa, yeni önlemlerin alınabileceğini bildirmişti.

Ebrard, plan başarısız olursa Meksika'nın "güvenli üçüncü ülke" statüsü kazanacağı, bu nedenle Meksika sınırından geçen göçmenlerin ABD'den değil Meksika'dan sığınma başvurusu yapacağını açıklamıştı.

Meksikalı yetkililer, Guatemala sınırına da 6 bin sınır güvenliği personeli konuşlandırmak için çalışmalara başlamıştı. 

ABD ve Meksika arasında uzlaşma

Trump'ın bahsettiği ek vergilerin bu hafta yürürlüğe girmesi bekleniyordu ancak Washington'da geçtiğimiz hafta bir araya gelen ABD ve Meksika heyetleri arasında uzlaşma sağlandı.

Eğer Meksika 45 gün içinde göç akışını azaltamazsa, bölgedeki diğer birçok ülke de sürecin içine çekilecek. Brezilya, Panama ve Guatemala başta olmak üzere göçmenlerin geçiş kapısı olan diğer ülkelerin sığınma başvurularının değerlendirilmesi konusunda yükü nasıl paylaşacaklarına ilişkin görüşmeler yapılması gerekecek.

ABD'den 'sıfır göçmen' talebi

ABD'li heyet, sınırdan geçişte "sıfır göçmen" konusunda bir taahhüt beklese de Meksika bunun imkansız olduğunu söylüyor.

Trump'ın açıkladığı ek verginin, göçün Meksika tarafından durdurulmaması halinde her ay yüzde 5 oranında artacağı ve Ekim ayında da yüzde 25'lik tavan seviyeye çıkacağı tahmin ediliyor.

ABD Başkanı, daha önce de göç nedeniyle acil durum ilan etmiş, iktidara gelmeden önce de Meksika sınırına duvar inşa edip bunun parasını Meksika'dan alma sözünü vermişti. 

Hükümetin yanında Trump destekçisi ABD'liler de kendi aralarında topladıkları paralarla özel bir şekilde duvar inşa ediyor.

Diğer bir yandan, Trump'ın göçmen politikasını eleştirenler ise duvarın bir işe yaramayacağını söylüyor ve ülkenin güney sınırında gözaltına alınan göçmenlerin bir kısmının insanlık dışı koşullarda öldüğüne işaret ediyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER