Ekvador’da şiddetli deprem

Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'da 6,7 şiddetinde deprem yaşandı. Depremde ilk tespitlere göre dört kişinin vefat ettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı öğrenildi.

DÜNYA 19.03.2023, 00:10 20.03.2023, 09:31 Koray
Ekvador’da şiddetli deprem

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, bahse konu ülkenin Balao kentinin altı kilometre kuzeydoğusunda yerel saatle 12.12 sularında 6,7 şiddetinde deprem yaşandığını bildirdi.

Yetkililer, depremde ilk tespitlere göre dört kişinin vefat ettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını ifade etti.

Sosyal medya platformlarında, Guayaquil, Machala ve Cuenca'da bazı binaların yerle bir olduğu kaydedildi.

Depremin 65,7 kilometre derinlikte meydana geldiği öğrenildi. 

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, depremin ardından tsunami tehdidinin olmadığı belirtildi.

Depremin komşu ülkelerden Peru'da da hissedildiği bildirildi.

Deprem nedir?

Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda açığa çıkan enerji neticesinde meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsmasıdır. 'Sismik aktivite' ise depremin meydana geldiği alanda oluşturduğu tür, frekans ve büyüklüktür. Depremler sismograf ile ölçülebilir. Depremin büyüklüğü Richter ölçeği ile belirlenir. Bahse konu ölçeğe göre 3 ve altındaki şiddetteki depremler genel itibarıyla hissedilmezken, 7 ve üzeri büyüklükteki depremler yıkıcı olabilir. Depremin oluştuğu noktanın derinliği de yıkım kuvveti üzerinde etkilidir ve yeryüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha ağır hasar vermektedir.

Yorumlar (0)