Düşen uçakla ilgili AB'den çağrı!

Avrupa Birliğinden (AB) düşen Ukrayna uçağına ilişkin detaylı soruşturma çağrısı yapıldı.

DÜNYA 10.01.2020, 06:55 10.01.2020, 07:02
Düşen uçakla ilgili AB'den çağrı!

AB (Avrupa Birliği) Konseyi Başkanı Charles Michel, İran'ın başkenti Tahran'da düşen ve 9 kişilik mürettebat dâhil 176 kişinin hayatını kayettiği Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağına ilişkin "açık ve detaylı" soruşturma yürütülmesi çağrısı yaptı.

Twitter hesabından bir mesaj paylaşan AB (Avrupa Birliği) Konseyi Başkanı Charles Michel, yaşamını yitirenlerin yakınlarının ne olup ne bittiğini bilme hakkına sahip olduğunun altını çizdi.

AB (Avrupa Birliği) Konseyi Başkanı Charles Michel, "Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun düşen Ukrayna uçağına ilişkin açık ve detaylı soruşturma çağrılarını destekliyorum." dedi.

İran'da düşen Ukrayna Havayolları uçağı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı önceki gün İran'ın, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurmasından saatler sonra düşmüş, uçaktaki 9'u mürettebat olmak üçere 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İranlı yetkililer, kazaya ilişkin daha ilk dadikalarda uçağın teknik bir arıza sebebiyle düştüğünün sanıldığını açıklamış, Ukraynalı yetkililer de ilk etapta aynı fikirde olduklarını kaydetmişti. Fakat daha sonra kara kutuları bulunan uçağın düşüş sebebninin henüz bilinmediği ifade edilmiş, özellikle İran'ın karakutuları vermeyeceğini açıklaması kafaları karıştırmıştı.

İran Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abidzade, uçağın düşme sebebinin kara kutuların analizinden sonra açığa çıkacağını ifade ederek, kara kutuların, Kaza Yönetim Komitesi tarafından İran'da inceleneceğini, Ukraynalıların da komite toplantılarına iştirak edebileceğini duyurmuştu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise uçağın İran'a ait füze ile kazara vurulduğuna dair ellerinde kanıtlar olduğunu ilan etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun açıklamalarından önce "İçimde uçağın düşmesi ile ilgili kötü bir his var" demişti.

Yorumlar (0)
16
açık