Dünyanın en uzun bayrağı Keşmir için açıldı!

Hindistan'ın Cammu Keşmir'de uyguladığı ablukayı ve insan hakları ihlâllerini protesto etmek için Pakistan'da 5 kilometrelik dünyanın en uzun bayrağı açıldı. 

DÜNYA 20.10.2019, 16:54 20.10.2019, 17:05
Dünyanın en uzun bayrağı Keşmir için açıldı!

Cammu Keşmir Dayanışma Hareketi ve Keşmir Gençler Birliği'nin düzenlediği yürüyüş, Cinnah Bulvarı üzerinde düzenlendi.

Cammu Keşmir Dayanışma Hareketi Sözcüsü Uzma Gul, vefat eden annesini defnetmesinin ardından protestoya geldiğini belirterek, "Bugün annemi defnedip buraya gelme sebebim, onların ömürleri boyunca mücadele ettiği davayı devam ettirebilmektir." şeklinde konuştu.

Uzma Gul dünyanın en uzun bayrağını açarak Hindistan'ın uyguladığı politikaya dikkat çekmek istediklerini vurgulayarak, "Bizim için Keşmir bayrağı bir çiçektir. Bugün İslamabad'da dünyanın en büyük çiçeğini açıyoruz." dedi. 

Başkentte Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıkların yer aldığı Kırmızı Bölge'den itibaren açılan 5 kilometrelik Keşmir bayrağını binlerce Pakistanlı taşıdı.

Cammu Keşmir Dayanışma Hareketi tarafından yapılan açıklamada, 5 kilometrelik bayrak için Guinness Rekorlar Kitabı başvurusu yapıldığı ve bir önceki rekorun da 2,5 kilometrelik bayrak olduğu belirtildi. 

370'inci maddenin kaldırılması

Hindistan'da milliyetçi Narendra Modi hükûmetinin öncülüğünde anayasanın Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesi 5 Ağustos'ta iptal edilerek bölgenin özel statülü yapısı ortadan kaldırılmış, Cammu Keşmir'i merkeze bağlı "Birlik Toprağı" statüsünde iki bölgeye ayırmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticileri, üyeleri  ve önde gelen kanaat önderleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu