Dünyaca ünlü hafız Tablavi yaşamını yitirdi

Mısır’ın ünlü karilerinden hafız Muhammed Mahmud el-Tablavi, 86 yaşında hayatını kaybetti.

DÜNYA 06.05.2020, 00:16 06.05.2020, 00:21 Burak!
Dünyaca ünlü hafız Tablavi yaşamını yitirdi

Kahire merkezli “Kuran Hafızları ve Karileri Sendikası” tarafından yapılan yazılı açıklamada, uzun süredir hasta olan Tablavi’nin bugün başkent Kahire’deki evinde hayatını kaybettiği duyuruldu.  

Açıklamada, Tablavi'nin naaşının Kahire’nin Besatin bölgesindeki aile mezarlığına bu gece defnedileceği ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle taziye çadırı kurulmayacağı belirtildi.

Hafız Muhammed Mahmud el-Tablavi kimdir?

14 Kasım 1934'te Mısır’ın Giza kentindeki Mit Akabe semtinde dünyaya gelen Tablavi, 9 yaşında Kuran-ı Kerim’i ezberleyerek hafız oldu.

Mahmud el-Husari, Muhammed Sıddık el-Minşevi ve Abdulbasit Abdussamed gibi güzel sesli hafızların beşiği Mısır’da, daha 12 yaşındayken kendisinden söz ettirmeyi başaran Tablavi, 15 yaşına geldiğinde artık ünlü bir kari olmuştu.

El-Ezher Camisi gibi Mısır’ın en önemli camilerinde Kuran’ı Kerim okuyan Tablavi farklı ses tonundan dolayı "yanık sesli kari" olarak biliniyordu.

Tablavi, dünya genelinde düzenlenen Kuran-ı Kerim’i güzel okuma ve hafızlık yarışmalarına jüri üyesi olarak çağrılıyordu.

Yorumlar (1)
Sabahettin Kırk 2 yıl önce
Rabbimden rahmet diliyorum efeddimize komşu eylesin Allah im kur'an okuyan, alayan, yaşayanlardan eylesin bizi
24
açık