Dünya bu açıklamayı bekliyordu: Putin’den ilk açıklama geldi

Rusya'da yaşanan Wagner krizine ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “İç ayaklanma Rusya'ya darbedir cezası ağır olacak” dedi.

DÜNYA 24.06.2023, 10:06 24.06.2023, 11:12 Şeyda Gül
Dünya bu açıklamayı bekliyordu: Putin’den ilk açıklama geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner grubunun Rus güçlerine karşı başlattığı isyanı değerlendirmek üzere kamera karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu. Rus askerlerinin ve dostlarının Rusya için ayakta olduklarını duyuran Putin, “Birinci Dünya Savaşı'nda bizim zaferimizi entrikalarla çalmışlardı” ifadelerini kullandı.

Bu yapılan tam hainliktir

Dış düşmanların birliğini yok etmeye çalıştığını vurgulayan Putin, devleti savunmaya hazır olduklarını belirterek “Bu yapılan tam hainliktir” dedi.

Cezalarını çok ağır şekilde vereceğiz

“Wagner askerleri de Rusya için hayatlarını veriyordu” diyen Putin, onların içinde de hainler olduğunu söyledi. Rusya’nın askeri yönetiminin güçlerinin de şu anda bloke edildiğini belirten Putin, bir Rusya vatandaşı olarak söz verdiğini vurgulayarak “Elimden geleni yapacağım. Bizim halkımıza silahını kaldıran herkes cezasını yeter ki çeksin” değerlendirmesinde bulundu.

Daha güçlü olacağız

“Bu hatadan çekilin” uyarısı yapan Putin, “Bu suçu yapmayın. Biz kendi güvenliğimizi, her şeyi savunabiliriz. Daha güçlü olacağız” dedi.

Kremlin Putin’in açıklama yapacağını duyurmuştu

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısa süre içinde televizyonda konuşma yapacağı söyledi.

Tüm dünya Rusya Devlet Başkanı Putin'in yapacağı açıklamayı bekliyor.

Ne olmuştu?

Wagner'in Ukrayna'dan sınırı geçerek Rusya topraklarına girdiğini iddia eden Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rusya Savunma Bakanlığı’nın önlemek için gönderdiği askerleri yollarından çekmesi uyarısında bulundu. “Yolumuza çıkan herkesi yok edeceğiz” diyen Prigojin,sonuna kadar gidecekleri açıklamasında bulunmuştu.

Prigojin, silahlı isyan suçundan dava açılmıştı

Rus ordusunu Wagner'e saldırı düzenlemekle suçlayan Wagner'in kurucusu Prigojin, karşılık vermekle tehdit etmişti. Bu durum üzerine Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) "silahlı isyan" suçlamasıyla ceza davası açmıştı.

Yorumlar (0)