DSÖ’den kritik açıklama: Gazze daha fazla hastaneyi kaybedemez

İsrail'in saldırıları altındaki Gazze'nin güneyinde bulunan Gazze-Avrupa Hastanesi'nin hizmet dışı kalmasının ardından açıklamada Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Gazze daha fazla hastaneyi kaybedemez” ifadelerini kullandı.

DÜNYA 05.07.2024, 00:33 Şeyda Gül
DSÖ’den kritik açıklama: Gazze daha fazla hastaneyi kaybedemez

İsrail saldırıları altındaki Gazze'nin güneyindeki en büyük sevk hastanelerinden biri olan ve tahliye edilen Gazze-Avrupa Hastanesi'ne dair paylaşımda bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, hastanedeki tıbbi ekipman ile malzemeleri korumak için DSÖ'nün tahliye sırasında destek verdiğini belirtti. “Hafta başında da bildirdiğimiz gibi (İsrail tarafından) çevredeki tahliye talepleri nedeniyle hastalar ve sağlık çalışanları güvenlik amacıyla hastaneyi terk etmek zorunda kalmış ve hastane 2 Temmuz'da hizmet dışı kalmıştı” diyen Ghebreyesus, hastanenin yeniden işlerlik kazanması için acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Ghebreyesus, “Gazze daha fazla hastaneyi kaybedemez” çağrısını yineledi.

Han Yunus'tan göçe zorlanan Filistinliler zorlu şartlarda yaşamaya çalışıyor

1 Temmuz’da sosyal medya hesabından paylaşım yapan İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee ise Filistinlilerden Han Yunus kentinin doğusundaki bölgelerin güvenlikleri için acilen boşaltmalarını talep etmişti.

Kentin doğusunda bulunan Filistinliler, İsrail ordusunun çağrısından saatler sonra El-Mevasi bölgesine doğru göç etmek zorunda kalırken, Refah'ın batısında bulunan ve yerleşim yeri olmayan El-Mevasi'de büyük ölçüde açık araziler bulunuyor. Altyapı, elektrik hatları, kanalizasyon ağları, elektrik hatları, iletişim ağları ve internetten de yoksun olan bölgede, yerinden edilmiş Filistinliler, oldukça zor şartlar altında yaşamaya çalışırken evlerini terk edip bu bölgeye sığınanlar su, gıda, temizlik ve sağlık hizmetleri konusunda büyük yoksunlukla mücadele ediyor

Yorumlar (0)