DSÖ’den çok acı tahmin: Yılda yaklaşık 1 milyon çocuk yetersiz beslenme nedeniyle ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yılda yaklaşık 1 milyon çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini açıkladı.

DÜNYA 20.11.2023, 17:46 Şeyda Gül
DSÖ’den çok acı tahmin: Yılda yaklaşık 1 milyon çocuk yetersiz beslenme nedeniyle ölüyor

Somali, Birleşik Arap Emirlikleri, Bill ve Melinda Gates Vakfı, Çocukların Yatırım Fonu Vakfı ve İngiltere'nin işbirliğiyle Londra'da düzenlenen Küresel Gıda Güvenliği Zirvesi'nin açılış programında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, önemli değerlendirmelerde bulundu. Gıdanın, kültür, inanç ve hatta sanatın önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, gıdanın insan olmanın bir parçası olduğunu söyledi. Ghebreyesus, ancak dünyada pek çok insan ve özellikle de çocuklar için gıda ya da gıda eksikliğinin hastalık ve ölüm kaynağı olduğunu ifade etti.

14 milyon çocuk en şiddetli çocuk zayıflığı sorunuyla karşı karşıya

2015'te Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında dünyanın 2030'a kadar açlığı ve diğer yetersiz beslenme türlerini ortadan kaldırmayı taahhüt ettiğini hatırlatan Ghebreyesus, bu hedefe ulaşmanın çok uzağında olunduğunu kaydetti. Dünyada 5 yaş altı 45 milyon çocuğun boylarına göre tehlikeli derecede zayıf oluğunu belirten Ghebreyesus, bu çocuklardan 14 milyonunun yüksek derecede ölüm riskini içeren ve en şiddetli çocuk zayıflığı sorunuyla karşı karşıya olduğunun bilgisini verdi.

Yılda yaklaşık 1 milyon çocuk yetersiz beslenmeden ölüyor

Yılda yaklaşık 1 milyon çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle öldüğünün tahmin edildiğini belirten Ghebreyesus, bugünkü toplantımızı bitirinceye kadar yaklaşık 900 çocuk yeterli yiyecek veya bakım sağlanamadığı için ölmüş olacağını söyledi. Çatışma, iklim krizi, doğal afetler ve kaynakların tükenmesinin, açlık ve kıtlık riskini önemli ölçüde artırdığını vurgulayan Ghebreyesus, yetersiz beslenmenin aynı zamanda nesille alakalı olduğunu belirtti. Bir bebeğin beslenme durumu, hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında annesinin beslenme durumuyla yakından bağlantılı olduğunu kaydeden Ghebreyesus, yetersiz beslenmeyle ilgili sorunlara ilişkin tedavilerin artmış olduğunun altını çizdi. Şiddetli yetersiz beslenmeye sahip birçok çocuğun temel bakıma erişemediğini de dile getiren Ghebreyesus, DSÖ ve diğer BM kuruluşları tarafından geliştirilen yetersiz beslenmeye bağlı "çocuk zayıflığına" ilişkin küresel eylem planının bu durumun önlenmesi ve bu alandaki yönetimi iyileştirmeye yönelik bir çağrı olduğunu hatırlattı. Ghebreyesus, bunun desteklenmesi için DSÖ'nün bugün yeni bir kılavuz hazırladığının altını çizdi.

UNICEF ve diğer BM kuruluşlarıyla birlikte çalışıyoruz

Bu kılavuzda, ihtiyaç sahibi anneler ile zayıf büyüme ve gelişme riski taşıyan bebeklerin erken tespit edilmesinin vurgulandığını anlatan Ghebreyesus, kılavuzda beslenme hizmetlerinin sağlık sistemlerine daha iyi entegre edilmesi ve toplumdaki akut yetersiz beslenene sorunu yaşayan çocukları tedavi etmek için sağlık çalışanlarının güçlendirilmesinin önerildiğini aktardı.

Yorumlar (0)