DSÖ duyurdu: Şifa Hastanesi artık hizmet veremiyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada İsrail'in ablukası ve saldırısı altındaki Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin artık hizmet veremediğini duyurdu.

DÜNYA 19.11.2023, 13:05 Şeyda Gül
DSÖ duyurdu: Şifa Hastanesi artık hizmet veremiyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada DSÖ'nün, yüksek risk taşıyan bir görevi yürüten Birleşmiş Milletler değerlendirme heyetine Şifa Hastanesi'nde öncülük ettiğini açıkladı. Heyetin hastanenin artık hizmet veremediğini gördüğünü ifade eden Ghebreyesus, su, yiyecek ve yakıtın tükenmesinin yanı sıra tıbbi malzemelerin de tükendiğini dile getirdi. Ghebreyesus, bu içler acısı durumu bebekler de dahil hastaların durumu göz önüne alındığında, sağlık çalışanlarının artık orada hayat kurtarıcı bakım alamayacak hastaların tahliyesi için destek talep ettiğini vurguladı.

Sağlığın ve sivillerin korunması çağrımızı yineliyoruz

Acil bir tahliye planı geliştirmek için ortaklarla birlikte çalıştıklarını anlatan Ghebreyesus, bu planın tümüyle kolaylaştırılmasını talep ettiklerini söyledi. Sağlığın ve sivillerin korunması çağrısını yineleyen Ghebreyesus, mevcut durumun dayanılmaz ve savunulamaz olduğunu söyledi. Ghebreyesus, “Şimdi ateşkes” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)