DSÖ ‘Durum çok vahim’ sözleriyle duyurdu: Şifa Hastanesi'nde hastalara saatlerce suni teneffüs yapılıyor

Elektrik ve su olmayan Şifa Hastanesi'nde solunum cihazlarının durmasının ardından Sağlık çalışanları yoğun bakımdaki bazı hastalara saatler boyunca suni teneffüs yapmak zorunda kaldı. DSÖ’den yapılan açıklamada, “Şifa Hastanesi'nde durum çok vahim. Hasta ölümlerinde feci oranda artış var” denildi.

DÜNYA 13.11.2023, 09:10 Şeyda Gül
DSÖ ‘Durum çok vahim’ sözleriyle duyurdu: Şifa Hastanesi'nde hastalara saatlerce suni teneffüs yapılıyor

İsrail'in haftalardır devam eden elektrik ve yakıt ablukasının ardından Gazze’deki Şifa Hastanesi karanlığa gömüldü. Kuvözde oksijene bağlı bebeklerden ikisinin yaşamını yitirdiğini açıklayan yetkililer, hastanenin yoğun bakım servisinde kalan 4 kişinin tıbbi cihazlara enerji sağlanamadığı için hayatını kaybettiğini ve 36 bebeğin yaşamının da risk altında olduğunu belirtti. Mevcut durumu aktaran hastane direktörü Dr. Muhammed Ebu Silmiye, “Ameliyatlar durmak zorunda kaldı. Diyaliz işlemlerini durdurduk ve yenidoğan ünitesi de korkunç bir durumda” ifadelerini kullandı.

Yetkililerden alınan bilgide, solunum cihazlarının durduğu hastanede, sağlık çalışanlarının yoğun bakımdaki bazı hastalara saatler boyunca suni teneffüs yapmak zorunda kaldığı bilgisine yer verildi.

Güneye gidin diyor, giderken vuruyor

Doktorlar ve görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre açıklamalarda bulunan Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, Şifa Hastanesi’nin İsrail tankları ve birlikleri tarafından tamamen kuşatılmıştı durumda olduğunu duyurdu. Hastane çevresinde keskin nişancıların da konuşlandığı belirtilen açıklamada Cuma günü 4 hastanenin tahliye edildiği Gazze'de İsrail, Şifa Hastanesi'nin içinde bulunduğu hastanelere sığınan kişilerin ve hastaların güneye gitmesi çağrılarında bulunduğu bilgisine yer verildi.

Ancak New York Times'ın hastane içindeki birden fazla kaynağa dayandırdığı habere göre, Cumartesi günü hastaneden ayrılmaya çalışan bir ailenin keskin nişancı ateşinin hedefi haline gelerek yaşamlarını yitirdikleri ifade edildi.

DSÖ: Şifa Hastanesi'nde durum çok vahim

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail ordusunun hedef aldığı Şifa Hastanesi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. DSÖ'nün Şifa Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarıyla yeniden iletişime geçmeyi başardığını belirten Ghebreyesus, Şifa Hastanesi'ndeki durumun çok vahim olduğunu söyledi. Hasta ölümlerinde feci oranda artış olduğuna dikkat çeken Ghebreyesus, “Ne yazık ki hastane artık hastane olarak hizmet veremiyor ifadelerini kullandı.

Derhal ateşkes çağrısında bulunuldu

Hastanede elektriğin ve suyun olmadığı, internetin ise çok zayıf olduğu 3 gün yaşandığını vurgulayan Ghebreyesus, bu durumun temel bakım hizmetlerinin sağlanmasını önemli derece etkilediğinin altını çizdi. Bölgede sürekli duyulan silah sesleri ve bombalamaların, zaten kritik olan koşulları daha da kötüleştirdiğini belirten Ghebreyesus, güvenli bölge olması gereken hastanelerin, ölüm, yıkım ve çaresizliğin yaşandığı alanlara dönüştürülmesine dünyanın sessiz kalamayacağının anlattı. Ghebreyesus, "derhal ateşkes" çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)