Donald Trump azledildi!

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nde gerçekleştirilen oylamada, mevcut Başkan Donald Trump'ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi kabul gördü.

DÜNYA 14.01.2021, 00:30 15.01.2021, 09:20 Koray
Donald Trump azledildi!

ABD Kongresi'ndeki Demokratlar, 6 Ocak tarihinde Kongre baskınından sorumlu tuttukları Başkan Trump'a karşı ciddi bir adım attı.

Görev süresinin bitmesine tam bir hafta kala Temsilciler Meclisi gündemine gelen söz konusu tasarıda bulunan azil maddesinde Trump, 'isyana teşvik' ile suçlandı.

Görevden azledilmesi istenen tasarıda Trump, Kongre baskını evvelindeki söylemleri dolayısıyla o gün meydana gelen şiddet olaylarından dolayı sorumlu tutuldu.

Uzun tartışmaların yaşandığı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylamada Trump'ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi 197 'Hayır' oyuna karşılık 232 'Evet' oyu ile kabul gördü.

Bahse konu azil maddesine 10 Cumhuriyetçi vekilin de 'Evet' oyu vermesi dikkatlerden kaçmadı.

Böylelikle ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump, iki kez azil süreci yaşayan ilk başkan olarak tarihe geçti.Asıl yargılama Senato'da

Temsilciler Meclisi'nin azil maddesini ileteceği Senato, 20 Ocak'tan sonraki bir tarihte Donald Trump'ın yargılamasını sağlayacak ve suçlu olup olmadığına dair karar verilecek.

Yorumlar (0)
24
açık