Doğalgaz krizi yaşayan Bulgaristan’a ‘ruble’ şartı

27 Nisan’dan bu yana Rusya’dan doğalgaz tedarik edemeyen Bulgaristan, yeni bir enerji krizinin içerisine girdi. Son 2 ayda doğalgaz fiyatları zirve yaparken, Rusya ise bir kez daha ödemelerdeki ruble şartını hatırlattı. 

DÜNYA 29.07.2022, 09:18 29.07.2022, 17:05 Murathan Yıldırım
Doğalgaz krizi yaşayan Bulgaristan’a ‘ruble’ şartı

Ukrayna savaşının başlaması sonrası Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayan Batı dünyası, Moskova yönetiminin ‘ruble’ hamlesi ile büyük bir çıkmazın içine girdi. Gaz ödemelerinin ruble ile yapılmasını kararlaştıran Rusya, bunu reddeden ülkelere ise vananın kapatılacağını duyurdu. Ruble ile ödemeyi reddeden ülkeler arasında yer alan Bulgaristan, bu sebeple 27 Nisan’dan bu yana Rusya’dan doğalgaz tedarik edemiyor. 

Ruble şartı kabul edilirse, Bulgaristan’a gaz akışı başlayacak

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Rusya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, bir kez doğalgaz ödemelerindeki ruble şartını hatırlattı. Büyükelçi Mitrofanova, “Gazprom’un aldığı kararlar ve sözleşme gereksinimleri son derece açık. Eğer bu kriterlere uygun bir şekilde ödeme kabul edilirse, elbette Bulgaristan’a her an gaz akışı başlayabilir” ifadelerini kulandı. “Bulgaristan 27 Nisan’dan bu yana enerji krizinin içine düşmüş durumda”

Rus devlet televizyonuna konuşan Mitrofanova, Bulgaristan’ın son aylarda büyük bir enerji krizinin içine girdiğini dile getirerek, “Bulgaristan 27 Nisan’dan bu yana enerji krizinin içine düşmüş durumda. Fiyatlar oldukça yüksek seyrediyor. Bu konuda Bulgaristan’daki uzmanlar farklı görüşlerini sık sık dile getiriyorlar. Eğer Gazprom’un ödeme kriterleri karşılanırsa, Bulgaristan’a da en uygun zamanda doğalgaz akışı başlayacaktır. Bu durum da hem Bulgar hükümetinin hem de Bulgar halkının lehine olur” şeklinde konuştu.  

Yorumlar (0)
22
açık