Dev şirketlerden Trump'a açık mektup

Birçok Amerikan şirketi ABD Başkanı Trump'a Çin'e ek gümrük vergisi uygulanmaması çağrısı yaptı. 600'den fazla şirket, ABD Başkanı'na mektup gönderdi.

DÜNYA 14.06.2019, 00:17 14.06.2019, 00:53 Hakan Öksüz
Dev şirketlerden Trump'a açık mektup

ABD merkezli 600'den fazla firma, ABD Başkanı Donald Trump'a mektup yazarak, Çin'e uygulanan gümrük vergilerini artırmama çağrısında bulundu.

Aralarında Walmart, Costco, Target gibi perakende devlerinin de yer aldığı 600'den fazla Amerikan şirketi, ABD Başkanı Trump'a, Çin'e ek gümrük vergisi uygulanmaması çağrısı içeren mektup gönderdi.

"EK GÜMRÜK VERGİLERİ AMERİKAN İŞLETMELERİNİ OLUMSUZ ETKİLER"

Çin'e uygulanacak ek gümrük vergilerinin olumsuz etkilerine dikkat çekilen mektupta, "Ek gümrük vergilerinin, Amerikan işletmeleri, çiftçileri, aileleri ve ekonomisi üzerinde önemli, olumsuz ve uzun vadeli etkileri olacağını ilk elden biliyoruz. Ticaret savaşını tırmandırmak ülkenin menfaatine değildir ve her iki taraf da kaybeder." ifadeleri kullanıldı.

Gümrük vergilerinin doğrudan Amerikan şirketleri tarafından ödendiğine işaret edilen mektupta, ticaret müzakerelerindeki gümrük vergisi artışı ve belirsizliğin piyasalarda karışıklığa yol açtığı ve ülkenin tarihi ekonomik büyümesine zarar verdiği belirtildi.

Aralarında Nike ve Adidas gibi büyük ayakkabı üreticilerinin de yer aldığı 170'den fazla şirket, geçen ay, Çin'e uygulanacak ek gümrük vergileri konusunda ABD Başkanı Trump'a hitaben mektup kaleme almıştı.

"EKONOMİMİZ İÇİN YOK EDİCİ OLUR"

Mektupta, Trump'a söz konusu vergiyi uygulamama çağrısı yapılarak, "Ayakkabı sektöründe Çin'e uygulanan verginin yüzde 25'e çıkarılması, müşterilerimiz, şirketlerimiz ve Amerikan ekonomisi için yok edici olacaktır." uyarısı yapılmıştı.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı'nın Washington'da katıldığı ticaret müzakerelerinden eli boş dönmesinden sonra ABD Başkanı Donald Trump, ticaret müzakerelerinin başarısız geçmesini gerekçe göstererek, 8 Mayıs'ta 200 milyar dolar değerinde Çin menşeli ürüne uygulanan gümrük tarifesini yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkardığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
açık