Darbeci generalin eşine 30 yıl hapis!

Burkina Faso Askeri Mahkemesi, eylül 2015'teki darbe girişiminin arkasında olduğu gerekçesiyle 20 yıl hapis cezası verdiği General Gilbert Diendere'den sonra karısı Fatoumata Diendere'yi "eşine darbe yapmasını teklif etmek" suçundan 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.

DÜNYA 03.09.2019, 22:07
Darbeci generalin eşine 30 yıl hapis!

Devlet televizyonundaki habere göre, 80'den fazla kişinin yargılandığı darbe girişimi davasında dün 20 yıl ceza alan General Diendere'nin ardından eşinin de aralarında yer aldığı 8 kişi "darbe girişiminde rol almak" iddiasıyla bugün hakim karşısına çıktı.

Mahkeme, "eşine darbe yapmasını teklif ettiği" gerekçesiyle Generalin karısı Fatoumata Diendere ve 5 kişiyi 30 yıl, diğer iki kişiyi 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

EŞİNDEN 10 YIL FAZLA CEZA ALDI

Bu kararla Fatoumata Diendere, eşinden 10 yıl fazla ceza almış oldu.

Burkina Faso halkı ve sivil toplum kuruluşlarının, "demokrasi karşıtı güçlere karşı bir zafer" olarak değerlendirdiği davanın bir sonraki duruşması 22 Ekim'de görülecek.

Burkina Faso’da askeri mahkeme, 2015 yılında geçici hükümete karşı düzenlenen darbe girişiminin arkasında oldukları gerekçesiyle 80’den fazla kişinin yargılandığı davada, General Gilbert Diendere'yi "cinayet ve devlet güvenliğine zarar vermek" suçundan 20, General Djibril Bassole'yi ise vatana ihanet suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu