Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yaktılar, "yine yakacağız" diyerek alay ettiler

Danimarkalı Vatanseverler (Danske Patrioter) isimli İslam düşmanı grup, başkent Kopenhag'daki Suudi Arabistan elçiliği önünde polis eşliğinde Kur'an-ı Kerim yaktı. İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı ile alay eden aşırı milliyetçi grup, yaptıkları paylaşımda, "57 İslam ülkesi çareler ararken bir Kur'an'ı Kerim daha yakacağız gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 31.07.2023, 17:51 Hakan Öksüz
Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yaktılar, "yine yakacağız" diyerek alay ettiler

Kuzey Avrupa ülkelerinde Kur'an-ı Kerim'e yönelik yapılan provokasyon girişimleri arttı. Bir saldırı da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yaşandı. Danimarkalı Vatanseverler (Danske Patrioter) adlı aşırı milliyetçi İslam düşmanı grup, Suudi Arabistan elçiliği önünde toplanarak Kur'an-ı Kerim yakma eylemi gerçekleştirdi.

Irkçı sloganlar atan grubun, polis koruması eşliğinde İslam'a hakaretler yağdırdığı ve bu anları sosyal medyadan paylaştığı kaydedildi. Polis korumasında Kur'an-ı Kerim yakan grubun, bir başka Kur'an-ı Kerim'in üzerine ayakkabı koyması, tepkilere yol açtı.

İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına atıf yapıldı, dalga geçildi

Sosyal medya hesabından provokasyon anlarını paylaşan grup, Danimarka ile İsveç'teki Kur'an-ı Kerim'e yönelik eylemlere karşı verilecek yanıta ilişkin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısına atıfta bulundu. 

Paylaşımda, "57 İslam ülkesi, Kur'an-ı Kerim'e yönelik eylemlerimizin durması için çare ararken bir Kur'an'ı Kerim daha yakacağız gibi görünüyor." ifadelerine yer verildi. Yapılan paylaşıma göre grup, Irak Büyükelçiliği önünde de Kur'an-ı Kerim'in yakma eylemi gerçekleştirecek.

Salwan Momika: "İslam dini, İsveç'te yasaklansın"

Irak asıllı Salwan Momika'nın İsveç Parlamentosu önünde gerçekleştirdiği Kur'an-ı Kerim yakma eylemi, dünya çapında tepkilere sebep olmuştu.

İslam dininin İsveç'te yasaklanması gerektiği görüşünü savunan Momika, Irak'taki Şii lider Mukteda es-Sadr'ın fotoğrafları ile ayaklarını silmişti. Salwan Najem adlı bir Irak vatandaşının, eylemi gerçekleştiren Momika'ya yardım etmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Yorumlar (0)