Dang humması can almayı sürdürüyor

Bangladeş'te senenin başından bu yana dang humması sebebiyle 989 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

DÜNYA 02.10.2023, 00:54 02.10.2023, 16:14 topcu
Dang humması can almayı sürdürüyor

DGHS (Bangladeş Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü) tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, ülkede senenin başından beri dang humması sebebiyle 989 kişi yaşamını yitirdi, vaka sayısı ise 203 bin 406 oldu.

DGHS, geçtiğimiz ay hastalık sebebiyle toplam 396 kişinin can verdiğini duyurdu. Böylelikle eylül ayı, 2000 senesinden bu yana en fazla ölü sayısının kayda geçtiği ay oldu.Dang humması

Subtropikal ve tropikal bölgelerde görülen hastalık, insanlara sivrisinekler vasıtasıyla bulaşıyor. Kuluçka döneminin ardından genel olarak hafif ateşe yol açan dang humması, bazı vakalarda ölümle sonuçlanabiliyor.

Vakalar, genel itibarıyla 'yağış dönemleri' olarak da bilinen mart, haziran, eylül ve aralık aylarında artış gösteriyor.

Araştırmacılar, uzun süren yağışlar ve yüksek sıcaklıkların dang humması ve sıtma taşıyan sivrisineklerin artmasına yol açtığı uyarısında bulunuyor. 

Hastalığa sebep olan sivrisinek türünün, su birikintilerinde larva oluşturması sebebiyle olası üreme alanlarının devamlı olarak ilaçlanması gerekiyor.

Ülkede daha evvel dang humması sebebiyle bir sene içinde gerçekleşen en çok ölüm geçtiğimiz sene 281 olarak kayıtlardaki yerini almıştı.

Yorumlar (0)