Çok acı haber: 6'sı bebek toplam 20 kişi yaşamını yitirdi

Gazze Şifa Hastanesi Müdürü, yaptığı açıklamada hastanedeki elektrik kesintisi ve hizmetlerin aksaması nedeniyle 6'sı bebek toplam 20 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

DÜNYA 13.11.2023, 14:07 Şeyda Gül
Çok acı haber: 6'sı bebek toplam 20 kişi yaşamını yitirdi

İsrail, Gazze Şeridi’ne yakıt girmesine izin vermiyor. Bu nedenle hastaneler teker teker hizmet dışı kaldığı açıklanıyor. Hasta ve prematüre bebeklerin durumu konusunda büyük endişe duyulurken Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan kayıtlara göre, İsrail’in Şifa Hastanesi’ne düzenlediği saldırılarda 3 hemşire yaşamını yitirdi. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise yakıtın tükendiği hastanede hayatını kaybeden prematüre bebek sayısının 3’e yükseldiği bilgisine yer verildi.

Biz siviliz, burada başka kimse yok

Şifa Hastanesi’ne düzenlenen saldırılar sebebiyle oksijen üretim tesisinin yanı sıra su depoları, kardiyovasküler bölümü ve doğumhane gibi birçok bölüm ciddi hasar gördü. Hastanenin durumuna ilişkin açıklama yapan cerrahi şefi Dr. Marwan Abu Saada, İsrail’in Şifa Hastanesi’nde Hamas’ın faaliyet gösterdiği iddialarını yalanladı. Saada, açıklamasında “Biz siviliz ve ben doktorum. Burada sağlık görevlileri, hastalar ve yerinden edilmiş insanlar bulunuyor. Başka kimse yok” dedi.

Onlarca prematüre bebek güvenli bir şekilde taşınamaz

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde bulunan prematüre bebeklerin daha güvenli bir hastaneye nakledilmesi teklifine yanıt veren Filistinliler için Tıbbi Yardım CEO’su Melanie Ward, sürecin karmaşık ve teknik bir süreç olduğunu söyledi. Ambulanslar ve özellikle bebekleri nakletmek için gerekli beceri ve donanıma sahip olanların hastaneye ulaşamadığına dikkat çeken Ward, bebekleri alabilecek kapasiteye sahip bir hastane olmadığının altını çizdi. Bebeklerin güvenli bir şekilde nasıl taşınacağına dair hiçbir gösterge olmadığını vurgulayan Ward, yeni doğan bebekleri kurtarmak için İsrail’in yapması gereken tek güvenli seçeneğin saldırılarını durdurmak olduğunu belirtti. Ward, “Saldırıları ve kuşatmayı durdurarak, yakıtın hastaneye ulaşmasına izin vermek ve bu bebeklerin hayatta kalan ebeveynleriyle yeniden bir araya gelmesini sağlamak en güvenli seçenek” ifadelerini kullandı.

 6'sı bebek toplam 20 kişi hayatını kaybetti

Hastanedeki son durumu paylaşan Gazze Şifa Hastanesi Müdürü “Hastanemizdeki elektrik kesintisi ve hizmetlerin aksamasından dolayı 6'sı bebek toplam 20 kişi hayatını kaybetti” şeklinde konuştu.

Şifa Hastanesi’nde en az 2 bin 300 kişi var

Gazze Şeridi’nin en büyük ve merkez hastanesi olan Şifa Hastanesi’nde 600 ila 650 arasında yatan hasta olduğunu belirten Filistin Sağlık Bakanlığı, 200 ila 500 arasında sağlık çalışanı ve bin 500 yerinden edilmiş Filistinli dahil en az 2 bin 300 kişinin bulunduğunu aktardı.

Yorumlar (0)