Clooney’den yeni aday çağrısı: ‘Biden adaylıktan çekilmeli’

ABD'li ünlü aktör George Clooney, ABD başkanı Joe Biden'ın seçimlerden çekilmesini isterken, Demokratları yeni bir aday göstermeye çağırdı.

DÜNYA 11.07.2024, 16:22 13.07.2024, 08:58 Buse Önder
Clooney’den yeni aday çağrısı: ‘Biden adaylıktan çekilmeli’

ABD'li ünlü aktör ve yönetmen George Clooney, 2024 Başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı olan Başkan Joe Biden'a yarıştan çekilme çağrısında bulundu. Çarşamba günü New York Times'ta yayımlanan makalesinde Clooney, Biden'ı sevdiğini ancak adaylığını sürdürmesi halinde Demokratların başkanlık yarışını ve Kongre'deki tüm kontrolünü kaybedeceğini ifade etti.

‘Bu sadece benim görüşüm değil’

Clooney, “Bu sadece benim görüşüm değil. Bu, özel olarak konuştuğum her senatörün, kongre üyesinin ve valinin görüşüdür" şeklinde konuştu.

 Ünlü aktör, Demokratların gelecek ay yapılacak kongrede yeni bir aday seçmesi gerektiğini savundu. Sürecin "karmaşık" olacağını belirten Clooney, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Maryland Valisi Wes Moore, Michigan Valisi Gretchen Whitmer ve Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'ın olası başkan adayları arasında gösterildiğini dile getirdi.

Biden’ın yaşına vurgu yapıldı

Makalede Biden'ın yaşına dikkat çeken Clooney, Los Angeles'teki etkinlikte 81 yaşındaki ABD başkanında geçmiş yıllara kıyasla gözlemlediği farklılıklara vurgu yaptı. Geçtiğimiz ay Clooney, Julia Roberts ve Barbra Streisand ile birlikte Biden için 30 milyon dolardan fazla para toplanan bağış etkinliğinde sahneye çıkmıştı.

Biden: ‘Tump’ı yenmeye kararlıyım’

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, Demokratlar arasında Biden'a başkanlık yarışından çekilmesi için tepkiler atmıştı. Buna cevaben Biden da Pazartesi günü bir mektup kaleme alarak, Demokratlara başkanlık yarışından çekilmeye niyeti olmadığını açıkça ifade etti.

Biden, "Bu yarışta kalmaya ve Donald Trump'ı yenmeye kararlıyım" şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar (0)