Çipras'ın koltuğu sallantıda!

Yunanistan'da pazar günü erken genel seçime gidilecek. Anketler, seçimin Yeni Demokrasi Partisi'nin zaferiyle sonuçlanacağını ve Çipras'ın siyasi hayatını ana muhalefet lideri olarak sürdüreceğini gösteriyor.

DÜNYA 05.07.2019, 10:35 05.07.2019, 10:44
Çipras'ın koltuğu sallantıda!

Yunanistan'da halk, 7 Temmuz Pazar günü sandık başına gidecek. Gerçekleştirilecek genel seçimlerde ekonomik kriz ve memorandumlar sonrası yeni dönemin milletvekilleri belirlenecek.

Ülkede kayıtlı yaklaşık 10 milyon seçmen, pazar günü 59 seçim bölgesinde kurulacak 21 bin 478 sandıkta oylarını kullanabilecek.  20 siyasi partinin katılacağı genel seçim, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın erken seçim kararıyla yaklaşık 4 ay öne çekildi. 

Ülkede, yüzde 3 seçim barajı var. Partiler, meclisteki 300 sandalye için yarışacak. Seçim sistemine göre hükümet kurmayı kolaylaştırmak için seçimde birinci çıkan parti, fazladan 50 milletvekili hakkına sahip olacak.

Ülkede 1928'den bu yana ilk defa yaz aylarında gerçekleştirilecek seçimde, pazar günü sıcaklığın 35 derecenin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle, katılım oranının düşük kalmasına yönelik kaygılar var. 

Son anketlere göre seçim yarışı, Çipras'ın liderliğini üstlendiği sol SYRIZA ve ana muhalefette bulunan merkez sağ rakibi Yeni Demokrasi (ND) arasında geçecek. Kamuoyu yoklamaları, Çipras'ın 26 Mayıs'taki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerindeki mağlubiyetinin ardından, aradaki farkı kapatamadığına ve rakibinin 8-11 puan gerisinde olduğuna işaret ediyor. 

Kiriakos Miçotakis tek başına iktidara gelebilir

Seçimlerin bu şekilde sonuçlanması durumunda krizin zirve yaptığı 2013'te Antonis Samaras'ın başbakanlığındaki kabinede, İdari Reform Bakanlığı görevini yürüten 51 yaşındaki Kiriakos Miçotakis'in hükümeti kuracağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Yunan siyasetinde özellikle 90'larda önemli bir yer edinmiş isimlerden Miçotakis'in oğlu ve eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis'in kardeşi olan Kiriakos Miçotakis'in Yeni Demokrasi Partisi ile tek başına iktidara gelme ihtimali var. 

Çipras'ın ana muhalefet lideri olacağı tahmin ediliyor

'Ülkenin en genç başbakanı' olarak son 4 yıldır görevde bulunan ve ekonomi politikalarının yanı sıra Kuzey Makedonya ile yapılan isim anlaşması sebebiyle popülerliğini kaybeden Çipras'ın, siyasi hayatını ana muhalefet lideri olarak sürdüreceği tahmin ediliyor. 

Diğer bir yandan, PASOK'un omurgasını oluşturduğu ittifak partisi Değişim Hareketi (KINAL), Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve AP seçimlerinde kan kaybına uğrayan aşırı sağ Altın Şafak partilerinin de yeni dönemde Mecliste bulunacağı öngörülüyor. 

Anketlerde, Kiriakos Velopoulos'un liderliğini üstlendiği bir diğer aşırı sağ Yunan Çözümü (Ellinki Lisi) ve SYRIZA'nın ilk döneminde Maliye Bakanlığı görevini sürdürürken adını duyuran ancak daha sonra anlaşmazlık yaşayarak ayrılan Yannis Varoufakis'in kurduğu MERA 25 de barajı geçme olasılığı bulunan partiler arasında yer alıyor.

Seçime, Batı Trakya Türk Azınlığından çeşitli partilerin listelerinde bulunan 17 aday katılım gösteriyor.

Yorumlar (0)