Çin’in uzay roketi nereye düşecek? Pentagon sözcüsü açıkladı

Çin'in nisan başında uzaya gönderdiği Long March-5B isimli roketin kontrolü kaybedildi. Çin, 22 tonluk roketin kısa süre içinde dünyaya düşeceğini duyurdu. Şimdi ise akıllarda tek soru bulunuyor: Roket nereye düşecek? 

DÜNYA 07.05.2021, 11:35 09.05.2021, 08:58 Başak Çetin
Çin’in uzay roketi nereye düşecek? Pentagon sözcüsü açıkladı

Çin, 29 Nisan 2021’de Long March-5B isimli bir roketi uzaya göndermişti. Birkaç gün önce ise roketin kontrolünün kaybedildiği, kısa süre içinde dünyada herhangi bir yere düşeceği açıklandı.

Nereye düşeceği belli olmayan roket için ülkeler, alarma geçmiş durumda. Şu anda Dünya’dan 700 kilometre kadar uzaklıkta bulunan roketin dünyaya hızla yaklaştığı belirtildi.ABD tarafından izleniyor

Çin tarafından kontrolü kaybedilen roket, ABD tarafından izlenmeye başlandı. Roketin görüntüsü ise ilk kez kaydedildi. Elena isimli teleskopla görüntülenen roketin görüntüsü, Gianluca Masi isimli bir İtalyan gökbilimci tarafından kaydedildi. Masi, roketin görüntülenmesinde zorluk yaşandığını çünkü gökyüzünün oldukça parlak olduğunu aktardı.8-10 Mayıs arasında düşecek

Çin’in 2023 senesine kadar uzaya kurmayı düşündüğü istasyonun ana modülünü taşıyan Long March 5B, 29 Nisan 2021’de uzaya fırlatılmıştı. Uzayda roketinden ayrılarak kontrolden çıkan parça, saatte 27 bin 600 km hızla Dünya’ya doğru yaklaştığı, kalan parçaların ise uzayda yandığı ifade edildi.ABD ve Çin tarafından gözlemlenen roketin 8-10 Mayıs 2021 arasında düşmesi bekleniyor. Pentagon sözcüsü Mike Howard, roketin tam olarak ne zaman ve nereye düşeceğinin şu an bilinmeyeceğini, Dünya’ya düşmesine birkaç saat kala anca tahmin edilebileceğini aktardı.

Çin resmi kaynakları ise roket ve yaşanacaklar hakkında bilgi vermedi. 

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu