Çin’in “Tianhe” uzay istasyonu çekirdek modülü görüntülendi 

Çin’in uzayda söz sahibi olmak amacıyla kurmaya başladığı uzay istasyonuna gönderdiği taykonotlar, çekirdek modül Tianhe’de görüntülendi. 

DÜNYA 18.06.2021, 15:50 19.06.2021, 14:37 Başak Çetin
Çin’in “Tianhe” uzay istasyonu çekirdek modülü görüntülendi 

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı tarafından başlatılan uzay istasyonu kurma projesi son hızla devam ediyor. Ülkenin 3 taykonotu, dün sabah saatlerinde fırlatılan mekik ile uzay istasyonuna gönderilmiş ve orada bir istasyon için gerekli hazırlıkların yapılmasına başlanmıştı. Gönderilen 3 taykonot, “Tianhe” isimli çekirdek modülde görüntülendi. 

Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre, “Shenzhou-12” isimli araç ile uzaya gönderilen 3 taykonotun yolculuğu başarı ile sonuçlandı ve Shenzhou-12 başarı ile istasyona bağlandı. Taykonotlar ise hazırlıklaırnı seri şekilde tamamlayarak Tianhe modülünün kapılarını açtı. Tang Hongbo, Liu Boming ve Nie Haisheng sırasıyla modüle geçiş yaptı ve şu anda üçünün durumu da iyi. “Uzaydaki evimize girdik” 

Ekip lideri Nie Haisheng ise durumu şu cümleleriyle açıkladı: “Tüm ekip üyeleri olarak uzaydaki evimize girdik. Şu anda Tianhe modülünün içindeyiz. Tüm çin halkına destekleri için teşekkür ediyoruz ve bilim insanlarımızın çalışmalarını da takdir ediyoruz. Bundan sonra çalışmaya başlayacağız.” 

Taykonotlar, modül içinde 3 ay boyunca kalacaklar. Bu süre zarfında da istasyonun ekipmanlarını kurmak için 2 kez uzay yürüyüşü yapacaklar. Planlanan uzay programının 4 görevinden ilkini gerçekleştirmek için modüle yerleşen taykonotlar, Çin tarihine altın harflerle kazınacaklar. 

Yorumlar (0)
25
açık