Çin’de düşen uçağa dair yeni rapor: Kasıtlı düşürüldü!

Geride bıraktığımız mart ayında Çin’in China Eastern Airlines isimli uçağı Guangşi Cuang Özerk Alanına düşmüştü. Yaşanan olayla ilgili incelemeler devam ederken yeni bir rapor açıklandı. Yayınlanan raporda, müfettişler tarafından uçakta teknik veya mekanik bir arıza oluşmadığı belirtilirken, uçağın bile isteye burundan dalışa geçerek yere çakıldığı vurgulandı.

DÜNYA 18.05.2022, 12:24 Merve Yüksel
Çin’de düşen uçağa dair yeni rapor: Kasıtlı düşürüldü!

Çin’de 21 Mart tarihinde Kunming'den Guangzhou'ya uçuş gerçekleştiren China Eastern Airlines isimli uçağın düşmesiyle ilgili yeni bir rapor yayınlandı. ABD'li yetkililerin gerçekleştirdiği ön incelemelere dayandırılan raporlara istinaden, müfettişler şu ana gelene kadar uçakta meydana gelen bir teknik veya mekanik arıza bulamadıklarını açıkladı. İncelenen China Eastern Airlines uçağının bile isteye burun kısmında dalışa geçtiği ve yere çakıldığı belirtildi.

Kaza nasıl gerçekleşti?

21 Mart tarihinde öğle vakitlerinde Kunming-Guangcou arasında uçuş gerçekleştiren China Eastern Hava Yolu Firmasına ait olan "5735" seyahat sayılı uçak, Guangşi Cuang Özerk Alanının Vocou kentine bağlı Tıng kasabasında bulunan ormanlık alana çakılmıştı.

ABD tarafından ön bilgilendirme raporlarına dayandırılan açıklamada, olay yerine gidilerek uçağın içerisinde bulunan kara kutunun uçuş kayıt aygıtlarından elde edilen bilgiler ve incelemelerle uçağın neredeyse dik bir şekle sokularak dalışa geçirildiği iddia edildi. ABD yetkilileri kazanın kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyor.

Sağ kurtulan olmamıştı

Çin Sivil Havacılık Yönetimi tarafından duyurulan bilgilendirmede, uçak içerisinde 123'ü yolcu olmak üzere 9'u mürettebat toplamda 132 kişinin yer aldığı ve hepsinin yaşamını yitirdiği belirlenmişti.

China Eastern Airlines tarafından yapılan açıklamada gemide bulunan üç pilotun sağlıklı ve bilgili olduklarına dair bilgilendirme sağlamıştı. Havayolu firması bunun yanı sıra ABD’de çıkan “maddi durumu sıkıntılı” haberlerini yalanlamıştı.

Aynı firma, benzer kazalar

China Eastern Havayolu firmasına ait olan "5398" seyahat sayılı Şıncın-Fucou isimli uçağı, 26 Ekim 1993 tarihinde Fucou Yişu Havaalanı'na iniş gerçekleştirdiği esnada havanın rüzgârlı ve yağmurlu olması sebebiyle piste düşmüştü. Yaşanan kazada uçak içerisinde bulunan 80 kişiden 2’si yaşamını yitirmişti.

"Baotou Hava Felaketi" şeklinde isimlendirilen farklı bir kazada ise "5210" seyahatini gerçekleştiren China Eastern Havayoluna ait uçak, 21 Kasım 2004 tarihinde göle çakılmıştı. Pekin’den aktarma yaparak Şanghay'a yolculuk eden uçak, İç Moğolistan'ın Baotou Erliban Havalimanı’ndan kalkışından kısa bir süre içinde düştü. Kazada uçakta bulunan kişilerden 53 kişi, göl kenarında olan 2 kişide yaşamını yitirmişti.

En son 2010 yılında uçak kazası yaşanmıştı

Havacılık alanında güvenilir olarak görülen Çin, uçak kazalarının seyrek olarak yaşandığı bir ülke olarak tanınıyor. Sivil Havacılık Yönetim idarecisi Cu Tao, 19 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği açıklamasında, Çin’de bulunan uçak firmalarının 100 milyon saatin üstünde güvenli ve kazasız uçuş yaptığını belirtmişti.

Ülke çapından en son gerçekleşen kaza 2010 senesinde, Hınan Havayolları'na ait olan "8387" sayılı seyahat uçağının kuzeydoğudaki Heylongciang iline bağlı Yiçun ve Harbin kentleri arasındaki sefer esnasında gerçekleşti. Sisli havanın muhalefetinden dolayı Yichun Lindu Havaalanı'na inmek isteyen uçak o esnada düşmüş, yaşanan kazada 96 kişiden 44'ü hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu