Çin malı "tanı kitleri" ile ilgili iddialar doğru çıktı

İspanya'da Sağlık Bakanlığının aldığı "Çin malı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hızlı tanı kitlerinin" lisanssız çıktığı bildirildi.

DÜNYA 27.03.2020, 09:11
Çin malı "tanı kitleri" ile ilgili iddialar doğru çıktı

İspanya Sağlık Bakanı Salvador İlla, yaptığı yazılı açıklamada, yeni alınan Çin malı Covid-19 (yeni tip koronavirüs) hızlı tanı kitlerinin lisanssız olduğuna ilişkin çıkan iddiaları kabul etti.

Söz konusu kitleri "güvenilirliği" bulunan ulusal bir dağıtım şirketinden aldıklarını ve üzerinde "CE" (Avrupa'ya uygunluk) damgası bulunduğunu aktaran İlla, tedarikçi firmayla iletişime geçildiğini, yeni kitlerle değiştirileceğini bildirdi.

"Tanı kiti sayısı 9 bin" iddiası

İspanyol basınında, bugün gündeme getirilen ve mikrobiyoloji laboratuvarlarına göre normalde yüzde 80'in üzerinde olması gereken hassaslık oranının, "Çin malı" kitlerde yüzde 30'u geçmediği ve yanlış sonuçlar verdiği iddialarına yer verilmişti.

Söz konusu tanı kitlerinin sayısının 9 bin olduğu öne sürüldü.

İspanya'da, Covid-19'a (yeni tip koronavirüs) karşı mücadelede en büyük problem, sağlık malzemesi eksikliği olurken; hükümet tarafından dün yapılan açıklamada, Çin'den 432 milyon avroluk sağlık malzemesi alındığı ve hazirana kadar parça parça getirileceği açıklanmıştı.

Sağlık Bakanı ne demişti?

Sağlık Bakanı Salvador İlla da konuya ilişkin, şunları söylemişti:

"550 milyon maske satın aldık. Malzemeler, hemen gelmeye başlayacak. Gelecek 5 haftada 11 milyon eldiven gelecek. Covid-19, hızlı tanı kitinden ise 5,5 milyon satın aldık ve nisan sonuna kadar hepsi gelecek. Ayrıca nisan ve haziranda 950 solunum cihazı alacağız."

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) tanısı konulan hastalarda, İtalya'nın ardından dünyada en fazla ölümün olduğu ikinci ülke İspanya'da, Sağlık Bakanlığının açıkladığı son verilere göre, can kaybı sayısı 4089'a, vaka sayısı ise 56 binin üzerine çıktı.

Yorumlar (0)
17
az bulutlu