Çin lideri Şi ile buluşan Biden: "Halen daha diktatör"

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'i San Francisco kentinde ağırlayan ABD Başkanı Joe Biden, görüşme sırasında, "Telefonda konuşacak noktaya gelmeliyiz." dedi. Toplantı sonrası, "O halen daha bir diktatör." diyen Biden, İsrail'in Şifa Tıp Merkezi'ni vurması hakkında da konuştu.

DÜNYA 16.11.2023, 10:10 Hakan Öksüz
Çin lideri Şi ile buluşan Biden: "Halen daha diktatör"

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, California'da bir araya geldi. Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi kapsamında buluşan iki lider, ikili ilişkileri masaya yatırdı. 

ABD Başkanı Biden: "Telefonda konuşacak noktaya gelmeliyiz"

Toplantının başında konuşan Biden, "Hiçbir şey, yüz yüze görüşme gibi olamaz. İklim değişikliği, yapay zeka, uyuşturucuyla mücadele dahil birçok konuda görüşmemiz gerekiyor. Çin ile her zaman aynı görüşleri paylaşmıyoruz ama rekabet ederken sorumluluk bilinciyle davranmalıyız. İlişkilerin normalleşmesi adına bu görüşmenin önemli bir adım olmasını umuyoruz. Bir kriz çıkınca telefon görüşmesi yapacak noktaya gelmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Şi: "Dünya yeterince büyük, güç rekabeti gereksiz"

Çin ile ABD'nin kültürel, sosyal ve tarihi açıdan birbirinden çok farklı olduğunu vurgulayan Çin Devlet Başkanı Şi, "Dolayısıyla görüş farklılıkları son derece normal. Kazan-kazan mantığıyla sorumlu şekilde hareket edersek sağlıklı ilişki kurabiliriz. Güç rekabeti, günümüzün şartlarına çok uygun değil. Bir ülkenin başarısının, diğer için sorun olmasına gerek yok. Dünya yeterince büyük. Son 50 yılda ABD ile ilişkilerimizde her zaman bir pürüz oldu. Buna rağmen bir araya gelebiliyoruz. Dünyada bu kadar önemli başka bir ikili görüşme yok." dedi.

"Şi Cinping halen daha bir diktatör"

Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularına yanıt veren Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping hakkında, "Onu halen daha diktatör olarak görüyorum. Yönetim sistemleri, biziminden bütünüyle farklı. Komünist bir ülkenin başındaki bir adam o. Yine de görüşmelerde ilerleme kaydettik." ifadelerini kullandı.

Şifa Tıp Merkezi'nin vurulması: "Asıl suçlu Hamas"

İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Tıp Merkezi'ne yaptığı saldırı hakkında da konuşan Biden, "Hamas, etkisiz kılınıncaya kadar savaş sürecek. Hastaneleri kullanarak korunmaya çalışan Hamas, savaş suçu işlemiştir. Gazze'deki Filistinlilerin öldürülmesi riskini alarak hareket ediyorlar. Hamas'ın rehin tuttuğu kişilerin serbest bırakılmasıyla ilgili ümitliyiz. İsrail, sivillerin hayatlarının korunması için dikkatli olmalı. 2 devletli çözümden başka bir seçenek yok. Netanyahu'ya bunu söyledim." dedi.

Yorumlar (0)